Powrót


Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy – Kwiecień 2024

Intencja: O docenianie kobiet.
Módlmy się, aby godność kobiet i ich bogactwo były uznawane w każdej kulturze i aby ustała dyskryminacja, jakiej doświadczają one w różnych częściach świata.

Módlmy się, aby kobiety były bardziej szanowane, uznawane i angażowane. Módlmy sie za wszystkie kobiety, ktore doświadczają dyskryminacji. Dziękujmy Bogu za wrażliwość i wyjątkowość kobiet. Dziękujmy kobietom za ich zanagażowanie na rzecz dobra rodziny, Kościoła. i społeczeńtswa. 

 

Dwie trzecie analfabetów świata to kobiety. Jest ich też zdecydowanie więcej w gronie bezrobotnych i często padają ofiarą przemocy. W Afryce i Azji są rejony, w których nawet jedna trzecia młodych kobiet jest wydawana za mąż przed osiągnięciem pełnoletniości. Zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn zasiada w różnorakich gremiach decyzyjnych. Średnio w krajowych parlamentach kobiety zajmują tylko jedną czwartą miejsc (w tym względzie lepiej jest w Europie: 31% ogółu deputowanych, ale w Oceanii stanowią zaledwie 17%). Taki obraz wyłania się z Raportu GUS z roku 2020. Inne statystyki UNESCO dopowiadają, że kobiety pełnią jedynie 5% funkcji kierowniczych na świecie, a 115 mln dziewcząt w ogóle nie chodzi do szkoły. Wniosek: dyskryminacja ze względu na płeć pozostaje powszechnym zjawiskiem, nawet jeśli jej skala jest różna w zależności od stopnia rozwoju i kultury poszczególnych rejonów.

Papież Franciszek jest przekonany, że kobietom należy powierzać ważne obowiązki. Jakże wielu decyzji niosących śmierć można by uniknąć, gdyby kobiety były w centrum podejmowania decyzji! Dążmy do tego, aby były bardziej szanowane, uznawane i angażowane – apelował do uczestników konferencji o przywódczej roli kobiet we współczesnym świecie, zorganizowanej w 2022 roku przez Watykan w paryskiej siedzibie UNESCO. Sam Franciszek wielokrotnie dał tego przykład, mianując kobiety na odpowiedzialne stanowiska Stolicy Apostolskiej. Jedną z nich jest wiceszefowa watykańskiej dyplomacji, Francesca Di Giovanni. Ona właśnie, dwa lata wcześniej, broniła kobiet w imieniu Watykanu na forum ONZ, apelując o ochronę ich godności i praw. Wskazała cztery kluczowe obszary działania: równy dostęp do zatrudnienia, edukacji i służby zdrowia oraz zwalczanie przemocy wobec kobiet. Kulturze odrzucenia trzeba dać odpór – mówiła - przez promowanie godności kobiet i budowanie dla nich szacunku.

Z inicjatywy papieża przeżywamy obecnie w Kościele Rok Modlitwy, mający nas przygotować do obchodów Roku Jubileuszowego 2025. W czwartym miesiącu Franciszek wskazuje nam konkretną intencję tej modlitwy: aby godność kobiet i ich bogactwo były uznawane w każdej kulturze i aby ustała dyskryminacja, jakiej doświadczają one w różnych częściach świata.
/ampolska.co/

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu