Powrót

Świąteczne Życzenia Wielkanocne

Roku Pańskiego 2024

Życzenia świąteczne - Wielkanoc 2024    

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! 

We wspólnocie Kościoła, a także w naszych domach, z radością śpiewamy: „Wesoły nam dzień dziś nastał…”, „Otrzyjcie już łzy płaczący…”

Z wiarą wyznajemy, że Jezus żyje! Jego zmartwychwstanie to największy cud i najważniejsza prawda naszej wiary! Chrystus zmartwychwstając przywrócił sens życia i wlał w ludzkie serca nadzieję na życie wieczne. Przyjmijmy więc z nowym entuzjazmem Chrystusa zmartwychwstałego i Jego dar zbawienia!        

Szczęśliwsze są domy, w których mieszka zmartwychwstały Chrystus! Szczęśliwsze są rodziny, które spotykają się z Chrystusem na wspólnej modlitwie, niedzielnej Eucharystii i we wspólnocie Chrystusowego Kościoła. 

Nie bądźmy smutni i przygnębieni, choć tak często zmagamy się z codziennymi krzyżami.  Niech radosne wielkanocne Alleluja napełni nas i nasze rodziny dobrocią, miłością i pokojem. 

Niech nasze świętowanie wypływa z prawdziwego i osobistego spotkania ze zmartwychwstałym Panem!    

Wszystkim dziękujemy za każde wasze duchowe i materialne wsparcie oraz zapewniamy o modlitwie za was i za wasze Rodziny zarówno w naszej zakonnej wspólnocie, jak i w naszym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, do którego serdecznie zapraszamy.    


Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej    

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu