Powrót

18. Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

Niedziela 28 kwietnia

W ostatnią niedzielę kwietnia w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzona XVIII Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i inncyh uzytkowników dróg. To okazja do zwrócenia uwagi na potrzebę szacunku wobec zasad bezpieczeństwa na drodze oraz czas szczególnej modlitwy w intencji wszystkich poruszających się po drogach. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz stowarzyszenie MIVA Polska od lat zwracają uwagę na potrzebę zachowania bezpieczeństwa na drogach przez wszystkich jej użytkowników.

Każdego dnia słyszymy, jak wielu ludzi ginie w wypadkach na naszych drogach. Ludzie wierzący nie powinni być obojętni na ten wielki narodowy problem. Aby to zmienić, zwracamy się do wszystkich użytkowników dróg z apelem o jeszcze większą ostrożność i szacunek wobec zasad bezpieczeństwa na drodze oraz zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy – pisze krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura przed XVIII Ogólnopolską Niedziela Modlitw za Kierowców, która w tym roku przypada 28 kwietnia.

Główne uroczystości odbędą się w parafii św. Antoniego Padewskiego w Warpunach k. Mrągowa. O godz. 11.00 rozpocznie się tam uroczysta Msza św. za polskich kierowców i motocyklistów, którą będą koncelebrować ks. dr Rajmund Jodko i ks. dr Marian Midura. Po liturgii odbędzie się zlot motocyklowy „Motor Burszewo”, podczas którego nastąpi tradycyjne błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów. Słowo pozdrowień i wsparcia skieruje do zebranych mistrz kierownicy Krzysztof Hołowczyc.

Z kolei o godz. 13.00 w parafii św. Jana Chrzciciela w Kowalach Oleckich Mszy św. za kierowców i motocyklistów przewodniczyć będzie ks. Jerzy Kraśnicki, zastępca krajowego duszpasterza kierowców. Tamże odbędzie się ponadto akcja „Riders 4 Missiones – Motocykliści na krańce świata” MIVA Polska – misyjnej organizacji zajmującej się wsparciem polskich misjonarzy w zakupie środków transportu.


Modlitwa Zawierzenia Kierowców
    
 

Boże nasz Ojcze!       
Zawierzamy kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby na trasach swojego podróżowania zachowali mądrość Twojego widzenia ludzkich spraw, aby zawsze chronili i pomagali. Prosimy za tych, którzy służą pomocą i uczą przezorności na naszych drogach: służby medyczne, policjantów, strażaków i drogowców - Prosimy o szczególną opiekę dla kierowców służb mundurowych w naszym kraju, aby niosąc pomoc oraz chroniąc innych byli bezpieczni i cieszyli się uznaniem oraz wsparciem w naszej Ojczyźnie. Wynagradzamy modlitwą za tych kierowców, którzy na drogach spowodowali cierpienia i śmierć. Przyjmij, Panie nasz Boże przez wstawiennictwo świętego Krzysztofa oraz Wszystkich Świętych i Męczenników Kościoła - nasze zawierzenie i modlitwę. Pomóż nam być świadkami Twojej Miłości. Pozwól nam cieszyć się pokojem w sercu i na wszystkich drogach naszego życia. Prosimy o to przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu