Powrót


Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy – Maj 2024

Intencja: O dobrą formację osób zakonnych  i seminarzystów
Módlmy się, aby bracia i siostry zakonne oraz seminarzyści wzrastali w swoim powołaniu korzystając z formacji ludzkiej, duszpasterskiej, duchowej i wspólnotowej, dzięki czemu staną się wiarygodnymi świadkami Ewangelii.

Formacja kapłańska i zakonna jest procesem trwającym przez całe życie. Począwszy od domu rodzinnego, przez postulat, nowicjat czy też seminarium. Każdy etap formacji jest bardzo ważny i powinien prowadzić do coraz bardziej dojrzałego rozeznania, umacniania i realizowania otrzymanego od Boga powołania. Dokonuje się to pod natchnieniem Ducha Świętego i przy wspólpracy osób powołanych. Módlmy sie o dobrą i odpowiedziałną foramację osób zakonnych i seminarzystów.


Papież Franciszek zaprasza nas, by modlić się o bardzo szczególne powołania. Każdy katolik jest, oczywiście, powołany do życia w miłości, czyli do dawania daru z siebie samego kochanej osobie. Podstawowym powołaniem, które wyrażone zostało w Księdze Rodzaju i które tak dokładnie omawiał św. Jan Paweł II w „Teologii ciała”, jest powołanie do małżeństwa i do życia rodzinnego. Powołanie to można by nazwać „naturalnym” w tym sensie, że wystarczy rozum ludzki do jego odkrycia oraz uzasadnienia. Niemniej jednak Pan Jezus nie zawarł małżeństwa, gdyż objawił wszystkim eschatologiczny wymiar człowieczeństwa, co usprawiedliwia dobrowolną rezygnację z miłości wyrażonej w przykazaniu budowania rodziny z Księgi Rodzaju. Miłość Pana Jezusa objawia bowiem większą ofiarę niż ta, na którą decyduje się małżonek i rodzic.

Osoby konsekrowane, jak również prezbiterzy Kościoła Katolickiego, składają ofiarę z życia małżeńskiego i rodzinnego nie dlatego, że jest to jakieś „złe” życie – taka „ofiara” dla Boga byłaby bowiem czymś niegodnym osoby; właśnie dlatego, że miłość ludzka umocniona sakramentem małżeństwa jest obrazem miłości Chrystusa do Kościoła, jest to miłość bardzo ważna; dlatego wierność małżeńska jest tak istotna, a wykroczenie przeciw niej, zdrada miłości, jest grzechem ciężkim. Jednak najpiękniejsze życie małżeńskie i rodzinne kończy się wraz ze śmiercią współmałżonka, ze śmiercią rodziców... Wdowy i osierocone dzieci stają więc wobec fundamentalnego pytania eschatologicznego, dotyczącego życia wiecznego. Osoby Bogu poświęcone czują wagę tego pytania wcześniej i gotowe są podjąć drogę życia jakby „ostatecznego” już tu-i-teraz, czyli służenia bardziej Bogu i Kościołowi poprzez życie konsekrowane lub kapłańskie. Decyzja ta wymaga dobrego rozeznania powołania, które zawsze buduje się na naturze kobiety albo mężczyzny. Do tego służy m.in. wieloletnia formacja. Ma ona na celu nie tylko samo rozeznanie, ale także ubogacenie osoby powołanej o to, co Kościół nabywa w swym osobowym i duszpasterskim doświadczeniu historycznym. Osoby pragnące być wiarygodnymi świadkami Ewangelii, decydując się być podobni do Pana Jezusa, do Niepokalanej Matki Boga, potrzebują dojrzewać w osobistym człowieczeństwie, w odpowiedzialności duszpasterskiej wobec innych, w zdolności do życia wspólnotowego, gdyż w Niebie wszyscy będą razem Bożą wspólnotą braterstwa eschatologicznego.

Módlmy się więc razem z papieżem Franciszkiem, aby powołani do szczególnej bliskości z Jezusem już tu na ziemi mogli wzrastać w wymiarze doczesnym i w wymiarze łaski, której sam Bóg może udzielić śmiertelnej osobie, aby już na tym świecie była szczególnym znakiem Bożego Królestwa.

/ampolska.co/

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu