Powrót

Rocznica Poświęcenia Własnego Kościoła

2023

Kościół Domem Boga

W uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła postawmy pytanie: do czego jest nam potrzebny kościół? Jakie znaczenie ma kościół w naszym codziennym życiu? Dlaczego wielu dzisiaj kościoła nie potrzebuje?

Kościół to miejsce poświęcone Bogu i przeznaczone do spotkań z Bogiem. To miejsce gdzie człowiek wierzący w Boga wyznaje i umacnia swoją wiarę przez modlitwę, a także przez słuchanie Słowa Bożego i korzystanie ze świętych sakramentów. W kościele panuje szczególny klimat ciszy i skupienia, który w modlitwie i w spotkaniu z Bogiem jest bardzo potrzebny. Ważne jest by przychodzący do kościoła wiedzieli po co tutaj przychodzą… przychodzimy do kościoła by się modlić. Należy więc tak zachowywać się w kościele, aby w tej modlitwie, w tym spotkaniu z Bogiem, sobie i innym nie przeszkadzać.             

Kościół jest Domem Bożym, miejscem świętym, a więc to nie jest miejsce do zabawy dla dzieci, bo od tego jest plac zabaw; to nie jest też miejsce do biegania dla dzieci, bo od tego jest boisko. Gdy dziecko swoim zachowaniem, płaczem, czy krzykiem może utrudniać modlitwę innym, a często i samym rodzicom, to warto wyjść z kościoła i dziecko poza kościołem uspokoić. Kościół to nie jest też miejsce na towarzyskie rozmowy, czy przeglądanie telefonów komórkowych, które należy przed wejściem do kościoła wyłączyć, albo przynajmniej wyciszyć, by samemu nie rozpraszać się na modlitwie, by innym w modlitwie też nie przeszkadzać. To wiara i szacunek do Boga i do tego miejsca świętego jakim jest kościół, powinny człowiekowi podpowiadać, jaki też strój ubrać na wspólną modlitwę w kościele.              

Przychodzimy do kościoła by się spotkać z Bogiem, w którego wierzymy, którego kochamy i w którym pokładamy nadzieję. Przychodzimy do kościoła by się modlić, bo zaprasza nas Bóg. Jeżeli ktoś przyjdzie do kościoła i nie modli się lub też słabo wierzy w Boga i słabo Boga kocha…. to bardzo często zaczyna się w kościele nudzić. I wcale mu się nie dziwię? Bo mi też szybko znudziło by się codzienne odprawianie Mszy św. i codzienna modlitwa, gdybym nie wierzył w Boga i Boga nie kochał.  

Jeżeli kościół jest miejscem modlitwy to dla nas katolików najważniejszą modlitwą i najważniejszym spotkaniem z Bogiem Jezusem Chrystusem jest Msza święta. Msza święta to największe źródło dobra, łaski i błogosławieństwa, które otrzymujemy w czasie Mszy świętej od Boga przez Jezusa Chrystusa i przez Jego Ofiarę na Krzyżu. Msza święta jak uczy Kościół jest „źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia”. Ponieważ Msza święta jest najważniejszą i najbardziej wartościową naszą modlitwą kierowaną do Boga, dlatego Kościół dał nam przykazanie: „W niedziele i święta we Mszy świętej należy nabożnie uczestniczyć”. Każdy kto  opuszcza, z własnej winy, Mszę świętą w niedziele i święta popełnia grzech ciężki.

Co więc należy zrobić, aby pokochać Mszę świętą, aby na Mszy św. się nie nudzić? Oto kilka podpowiedzi. Należy przyjść na Mszę świętą odpowiednio wcześniej i do Mszy świętej duchowo się przygotować. Należy w czasie Mszy świętej modlić się nabożnie i w skupieniu. Należy modlić się z głęboką wiarą i miłością w sercu, ponieważ Msza św. jest spotkaniem z Jezusem Chrystusem, który pod postaciami chleba i wina przychodzi do nas jako żywy i prawdziwy Bóg. Należy z uwagą wsłuchiwać się w nauczanie Boga zapisane w Piśmie św. i w nauczanie Kościoła. Należy w pełni uczestniczyć we Mszy świętej przyjmując za każdym razem Komunię św. Należy też po zakończeniu Mszy świętej, w chwili osobistej modlitwy, podziękować Jezusowi za możliwość uczestniczenia we Mszy świętej, bo to zawsze jest dla nas wielką łaską otrzymaną od Boga. Jak bardzo brakowało wielu z nas możliwości uczestniczenia we Mszy świętej w czasie pandemii, gdy zostały wprowadzone restrykcyjne ograniczenia.

Pamiętajmy moi Kochani, że w codziennym życiu najważniejszą naszą czynnością zawsze powinna być modlitwa, a w każdą niedzielę najważniejszą i najpiękniejszą modlitwą powinna być Eucharystia, Msza święta! Tak jak najważniejszy w naszym życiu powinien być zawsze Bóg Jezus Chrystus! „Trzeba codziennie się modlić, aby wierzyć w Boga, aby umieć kochać, aby w życiu nie zabrakło nadziei, aby dobrze żyć, aby po śmierci wieczność spędzić z Bogiem w Niebie”. Życzę więc wam z całego serca dużo dobrej osobistej i rodzinnej modlitwy, w każdym kościele i w waszych domach. Amen
(o.R.)


400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu