Ogłoszenia duszpasterskie
Środa Popielcowa
14.02.2024


W  Środę Popielcową  (14.02.)
rozpoczynamy WIELKI POST, czas pokuty i nawrócenia, czas szczególnej modlitwy, chrześcijańskiej jałmużny i postu! „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – wzywa nas Chrystus!   
Msze święte z posypaniem głów popiołem o 7.00, 10.30 i 18.30.  
Na prośbę Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego dzisiaj jest dzień modlitwy za ofiary wojny na Ukrainie oraz zbiórka do puszek na rzecz poszkodowanych. Pozyskane środki pomogą nie tylko w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb życiowych osób starszych, niepełnosprawnych, ale także ułatwią odbudowę domów.
    

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli post od potraw mięsnych oraz spożywając trzy posiłki w ciągu dnia,  tylko jeden spożywamy do syta.       

W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa pasyjne:        
- Droga Krzyżowa w piątki o 6.40 i 18.00 oraz uczczenie Relikwii Krzyża Świętego;  
- Gorzkie Żale w niedziele o 9.00.  
Za udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Zachęcamy do podjęcia wielkopostnych postanowień i osobistego nawrócenia, do częstego udziału w Mszach Świętych (także w tygodniu) i do częstej Komunii świętej.
Zachęcamy na początku Wielkiego Postu do Spowiedzi świętej, by święty czas Wielkiego Postu przeżyć w łasce uświecającej.

W czwartek (15.02.) -  od 19.00 do 20.00 adoracja Najświętszego Sakramentu.         

W naszym Sanktuarium codziennie o 18.00 Różaniec przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Bolesnej, w intencjach składanych do skarbonki przy ołtarzu Matki Bożej, wpisywanych do Księgi Próśb i Podziękowań lub przesyłanych przez Skrzynkę Intencji na stronie internetowej naszego klasztoru  i sanktuarium.                 

Wyrażamy wdzięczność za każde Wasze duchowe i materialne wsparcie.     

Niech okres Wielkiego Postu będzie dla nas czasem nawrócenia, gorliwej modlitwy i z serca płynącej jałmużny oraz czasem pokuty i umartwienia.  


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego: 
- w Środę Popielcową (14.02.) - Msze św. z posypaniem głów popiołem o 9.00, 16.00 i 17.30.          
- w Wielkim Poście: Droga Krzyżowa w kościele w piątki o 16.30; Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o 16.30 i po nich Msza święta.    
- w piątek (16.02.) - o 20.00 Droga Krzyżowa wokół Rynku – rozpoczęcie w kościele parafialnym;  
- więcej informacji i terminy spotkań grup parafialnych na stronie internetowej parafii: osieczna.parafia.net.pl



                                                                              Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu