Ogłoszenia duszpasterskie
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
31.03. - 07.04.2024

W NIEDZIELĘ   ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO (31.03.)
Msze święte o 9.30 i 18.30.
Nie będzie Mszy świętej o 7.00.
Po Mszy świętej o 9.30 Nowenna do Bożego Miłosierdzia. O 18.00 Rożaniec.

W tegoroczne Święta wielkanocne rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę przed dwutysiącleciem Dzieła Odkupienia w 2033r.

W PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (01.04.) – II Dzień Świąt Wielkanocnych.            
Msze święte o 7.00, 9.30 i 18.30.
Po Mszy świętej o 9.30 Nowenna do Bożego Miłosierdzia. O 18.00 Różaniec.
Zbiórka do puszek na Katolicki Uniwersytet Lubelski.    

OKTAWA WIELKANOCY - trwa do Niedzieli Miłosierdzia Bożego (7 kwietnia). Zachęcamy do codziennego udziału w Mszach Świętych i przyjmowania Komunii świętej.  
W okresie wielkanocnym nie będzie Drogi Krzyżowej w piątki i w Dni Fatimskie.               


W tym tygodniu przypadają Dni Odnowy Wewnętrznej: Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek, Pierwsza Sobota Miesiąca. Zachęcamy do ich praktykowania oraz do comiesięcznej Spowiedzi świętej i pierwszopiątkowej Komunii świętej. Okazja do Spowiedzi świętej przed każdą Mszą świętą.

W Pierwszy Czwartek Miesiąca (04.04.)
Msze święte o 7.00 i 18.30. O 18.30 Msza święta o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Od 19.00 do 20.00 adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.   

W Pierwszy Piątek Miesiąca (05.04.)
Msze święte o 7.00 i 18.30.
Po Mszy świętej o 18.30 nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.  
Ze względu na Oktawę Wielkanocy, w tym dniu nie obowiązuje post od potraw mięsnych.

W Pierwszą Sobotę Miesiąca (06.04.) – wieczorem nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi:
o 17.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i 15 minut rozważania tajemnic różańcowych,
o 18.00 Różaniec i okazja do Spowiedzi świętej,
o 18.30 Msza święta za żyjących i zmarłych członków Żywego Różańca,
po Mszy świętej Apel Jasnogórski i zasłonięcie Obrazu Matki Bożej.           


W przyszłą niedzielę (07.04.)
– Niedziela Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia.
Msze św. o 7.00, 9.30.
Zbiórka do puszek na Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Do tego Święta Bożego przygotujemy się przez Nowennę odmawianą w tygodniu po Mszy św. wieczornej  (tekst na stronie internetowej).           

Od przyszłej niedzieli o 8.55 Godzinki ku czci Matki Bożej.


Od soboty 23 marca odsłanianie i zasłanianie Obrazu Matki Bożej Bolesnej odbywa się automatycznie i przy akompaniamencie fanfar. Dziękujemy Firmie FERIND z Krakowa i wszystkim którzy się do tego przyczynili. Jednocześnie Obraz jest teraz bardziej zabezpieczony od strony antywłamaniowej i przeciwpożarowej. Fanfary zostały ułożone przez p. Urszulę Schulz nagrane wraz z orkiestrą.


Wyrażamy wdzięczność za  wspólnie przeżyty czas Wielkiego Postu: za udział w Mszach Świętych, Gorzkich Żalach, Drogach Krzyżowych i Triduum Paschalnym, za udział w adoracjach w Ciemnicy i przy Bożym Grobie.  Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu Liturgii Triduum Paschalnego, Świąt Wielkanocnych i wystroju naszego kościoła. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Dziękujemy za każde Wasze duchowe i materialne wsparcie, poprzez ofiary złożone w kościele i wpłacone na konto naszej klasztoru i Sanktuarium. Dziękujemy za przesłane i przekazane życzenia oraz za prezenty. Za to wszystko serdeczne „Bóg zapłać”!    


Życzenia na Święta Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc 2024r.
Z wiarą wyznajemy, że Jezus żyje! Przyjmijmy więc z nowym entuzjazmem Chrystusa zmartwychwstałego i Jego dar zbawienia! Szczęśliwsze są domy, w których mieszka zmartwychwstały Chrystus! Szczęśliwsze są rodziny, które spotykają się z Chrystusem na wspólnej modlitwie, niedzielnej Eucharystii i we wspólnocie Chrystusowego Kościoła. Niech radosne wielkanocne Alleluja napełni nas i nasze rodziny dobrocią, miłością i pokojem.  Niech nasze świętowanie wypływa z prawdziwego i osobistego spotkania ze zmartwychwstałym Panem!


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego:                            
- informacje parafialne na stronie internetowej parafii: osieczna.parafia.net.pl 


                                             Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu