Ogłoszenia duszpasterskie
II  Niedziela Wielkanocna czyli  Miłosierdzia Bożego
07.04. - 14.04.2024


W niedzielę (07.04.)
Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Msze św. o 7.00, 9.30.
Rozpoczyna się 80. Tydzień Miłosierdzia. Zbiórka do puszek na Caritas Archidiecezji Poznańskiej.


W poniedziałek (08.04.)
– przeniesiona liturgicznie z 25 marca - uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Msze św. o 7.00 i 18.30. Zbiórka do puszek na Fundusz Obrony Życia.


W sobotę (13.04.)
– Dzień Fatimski, który obchodzimy każdego 13-go dnia miesiąca, jako wotum wdzięczności za Koronację Obrazu Matki Bożej Bolesnej (05.08.1979). Oto program:
7.00 Msza święta,
10.00 - I część Różańca z intencjami,
10.30 Msza święta
w intencjach zbiorowych do Matki Bożej Osieckiej,
po Mszy świętej - II cz. Różańca,

18.00 - III cz. Różańca z intencjami,
18.30 Msza święta w intencjach zbiorowych do Matki Bożej Osieckiej,
po Mszy świętej - IV cz. Różańca, Apel Jasnogórski i zasłonięcie Cudownego Obrazu.
Intencje można składać przy furcie klasztornej.
Wszystkich czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

W sobotę 13 kwietnia w czasie Mszy św. o 10.30 Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przeżywać będzie uroczystość Profesji Wieczystej oraz Jubileusz 50-lecia przynależności do III Zakonu Św. Franciszka. Obie Siostry z FZŚ polecamy waszym modlitwom.


W przyszłą niedzielę (14.04.)
– Rocznica Chrztu Polski.

W tym dniu przypada Niedziela Biblijna, która rozpoczyna XVI Tydzień Biblijny: „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele".
Jest to także VIII Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego: „Trwali w nauce Apostołów
i we wspólnocie”.
Zachęcamy do codziennego czytania i rozważania Pisma świętego, a na naszej stronie internetowej do codziennej lektury w Zakładce „Liturgia Dnia”, gdzie znajdują się czytania mszalne na dany dzień i komentarze do tych czytań.
W przyszłą niedzielę kolekta inwestycyjna na utrzymanie naszego klasztoru i Sanktuarium. Za każdą ofiarę złożoną na ten cel składamy serdeczne „Bóg zapłać”.


W naszym Sanktuarium codziennie o 18.00 Różaniec przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Osieckiej. Zachęcamy do składania intencji na tę wspólną modlitwę różańcową,
do skarbonki przy ołtarzu Matki Bożej.
W niedziele o 8.55 Godzinki ku czci Matki Bożej, o 18.00 Różaniec i niedzielne Nieszpory.

W czwartki od 19.00 do 20.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu.


Dziękujemy za każde Wasze modlitewne i materialne wsparcie.

To wszystko co przed nami zawierzajmy z wiarą w modlitwie Bożemu Miłosierdziu i Matce Bożej Bolesnej oraz dziękujmy za wszystkie łaski jakie od Miłosiernego Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej codziennie otrzymujemy!
Niech Miłosierdzie Boga będzie dla nas wszystkich i dla naszych Rodzin źródłem wszelkich łask potrzebnych w codziennym życiu oraz źródłem miłości miłosiernej wobec drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego pomocy.


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego:                            
- informacje parafialne na stronie internetowej parafii: osieczna.parafia.net.pl 


                                             Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu