W tym nadchodzącym Roku Świętym Nadziei, zapraszam was wszystkich do doświadczenia przytulenia przez miłosiernego Boga, do doświadczenia Jego przebaczenia, darowania wszystkich naszych „wewnętrznych długów”, jak to było w tradycji jubileuszy biblijnych - napisał Ojciec Święty Franciszek do młodych z całego świata w Orędziu na XXXIX Światowy Dzień Młodzieży, który będzie obchodzony w Kościołach lokalnych 24 listopada 2024 roku pod hasłem: "Ci, co zaufali Panu, idą bez zmęczenia" (por. Iz 40, 31).

Czytaj dalej

Zapraszamy do wspólnej, rodzinnej, realizacji Programu Duszpasterskiego: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
Listopad 2024 - Moja odpowiedzialność za Kościół.
Niedziela 17.11. - Moja misja w Kościele

Czytaj dalej

Podsumowanie Synodu Biskupów o synodalności, metodologia pracy organów KEP, stan prac nad przygotowaniem zasad niezależnej kościelnej komisji ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego w Kościele w Polsce oraz lekcje religii w szkole – to główne tematy 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 18-19 listopada br. na Jasnej Górze.

Czytaj dalej

Zapraszamy codziennie o 18.00 na Różaniec przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Bolesnej.
Intencje na Różaniec można składać do skarbonki przy ołtarzu Maryjnym lub przesłać przez Skrzynkę Intencji znajdującą się na naszej stronie internetowej.

Czytaj dalej

Zapraszamy na czwartkowe adoracje Najświętszego Sakramentu od 19.00 - 20.00. Zaplanuj czas na spotkanie z Jezusem Chrystusem!!
Adorując Jezusa modlimy się szczególnie o nowe powołania kapłańskie i zakonne,
ale także o dobre powołania do małżeństwa oraz we wszystkich wspólnotowych i osobistych intencjach. Niech czas spędzony z Jezusem na adoracji będzie okazją do umacniania wiary w Boga i wiary w Chrystusowy Kościół.

Czytaj dalej

W naszym Sanktuarium w piątki o 6.40 odprawiamy nabożeństwa Drogi Krzyżowej.  Jak zapewnia Jezus: "wszystko, o co prosicie przy odmawianiu Drogi Krzyżowej, będzie wysłuchane; obiecuję życie wieczne tym wszystkim, którzy częściej odprawiają Drogę Krzyżową ze współczuciem"...

Czytaj dalej

Modlitwa ubogiego dociera do Boga (por. Syr 21, 5). W roku poświęconym modlitwie, w perspektywie Zwyczajnego Jubileuszu roku 2025, to wyrażenie biblijnej mądrości jest wyjątkowo stosowne, by przygotować nas do VIII Światowego Dnia Ubogich, który przypada 17 listopada. Chrześcijańska nadzieja obejmuje również pewność, że nasza modlitwa dociera przed oblicze Boga; ale nie każda modlitwa: modlitwa ubogiego!

Czytaj dalej

Proszę Pana Jezusa, aby z Jego Najświętszego Serca wypłynęły dla nas wszystkich strumienie wody żywej, aby zagoić rany, które sobie zadajemy, aby umocnić naszą zdolność kochania i służenia, aby pobudzać nas do nauki wspólnego podążania ku światu sprawiedliwemu, solidarnemu i braterskiemu – czytamy w encyklice Ojca Świętego „Dilexit nos" o miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa.

Czytaj dalej

Intencja: Za osoby, które straciły dziecko
Módlmy się, aby wszyscy rodzice, którzy opłakują śmierć syna lub córki, znaleźli wsparcie we wspólnocie i uzyskali od Ducha Pocieszyciela pokój serca.

Czytaj dalej

Dnia 9 października br. delegaci Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Zespołu roboczego KEP do spraw kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po spotkaniu został wydany komunikat.

Czytaj dalej

Zespół Ekspertów przypomina fundamentalną prawdę z zakresu genetyki, że życie każdego człowieka zaczyna się w chwili poczęcia. Od tego momentu rozwija się ono nieprzerwanie w oparciu o wewnętrzne zasady zapisane w jego genomie. Jego życie nie jest mniej ważne od życia każdego innego człowieka. Jak bardzo fundamentalna jest to prawda dla życia społecznego świadczy jej zapisanie w Konstytucji Rzeczypospolitej... Módlmy się za sprawujących władzę, zwłaszcza w naszej Ojczyźnie, aby pełniąc służbę wobec narodu, w duchu odpowiedzialności szanowali niezbywalne prawo do poszanowania każdego ludzkiego istnienia, począwszy od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Czytaj dalej

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa – napisali biskupi w Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Czytaj dalej

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe” – czytamy w oświadczeniu.

Czytaj dalej

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP,

Czytaj dalej

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne – każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka – napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Czytaj dalej

Nikt w imię osobistej wolności nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka – napisali biskupi w Liście Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia. Zaapelowali w nim o zaangażowanie w prawną ochronę ludzkiego życia oraz o modlitwę w tej intencji.

Czytaj dalej

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii – napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Czytaj dalej

Usilnie proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie troskliwą opieką życia nienarodzonych dzieci oraz ich matek, o sprzeciw wobec kultury wykluczenia, która odbiera najbardziej bezbronnym i słabym osobom podstawowe prawo – prawo do życia – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w Stanowisku ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej.

Czytaj dalej

W duchu odpowiedzialności za Kościół w Polsce i za dobro naszej wspólnej Ojczyzny, wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by jednoznacznie opowiedzieli się za życiem – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Oświadczeniu w kwestii aborcji.

Czytaj dalej

O budowanie społeczeństwa solidarnego, które nie wyklucza dzieci żyjących pod sercem matki oraz o profesjonalne i kompleksowe wspieranie ich rodziców zaapelował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Apel został opublikowany w związku ze złożonymi w Sejmie RP projektami prawnymi, dotyczącymi zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek.

Czytaj dalej

Z punktu widzenia etycznego stosowanie tabletek „po” jest niemoralne, gdyż zawiera w sobie akceptację zniszczenia życia konkretnej osoby – czytamy w Stanowisku Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych odnośnie do stosowania tzw. antykoncepcji doraźnej.

Czytaj dalej

W niedziele 10 i 17 listopada wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Osiecznej zaprasza do naszego Sanktuarium na uroczystości i wspólną modlitwę....

Czytaj dalej

W niedzielę, 17 listopada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W tym dniu pamiętamy i modlimy się za tych, którzy stracili życie na drogach oraz tych wszystkich, którzy zostali dotknięci tragedią wypadków, a więc bliskich i rodziny zmarłych oraz tych, którzy przeżyli wypadki i noszą duchowe i cielesne zranienia. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność i życzliwość wobec wszystkich, którzy ratują życie na drogach.

Czytaj dalej
Dzień Fatimski

W środę 13 listopada obchodzimy w naszym Maryjnym Sanktuarium Dzień Fatimski, jako wotum wdzięczności za Koronację Obrazu Matki Bożej Bolesnej (05.08.1979). Serdecznie zachęcamy do składania intencji i zapraszamy do wspólnej modlitwy przed Cudwonym Obrazem Matki Bożej Bolesnej! 

Czytaj dalej

Ziemia Święta cierpi. Nie powolmy, by zgasła nadzieja. Pod hasłem „S.O.S dla Ziemi Świętej” pragniemy nagłośnić sytuację wierzących w miejscu, które jest kolebką chrześcijaństwa, a które dziś zmaga się z eskalującymi konfliktami i coraz większym ubóstwem. Ziemia Święta – obejmująca Izrael, Palestynę i część krajów sąsiednich – jest domem dla miejsc świętych chrześcijan, ale też obszarem, gdzie życie codzienne staje się coraz trudniejsze i bardziej niepewne.

Czytaj dalej

W Pierwszą Sobotę Mieiąca z milości do Matki Bożej odprawiamy nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Obietnica Matki Bożej: "W godzinę śmierci obiecuję przyjść na pomoc z łaskami potrzebnymi do zbawienia tym, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią Spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia".

Czytaj dalej

Pierwszy Piątek Miesiąca jest dniem comiesięcznej odnowy duchowej. Udział we Mszy świętej i przyjęcie Komunii świętej w tym dniu jest okazją do wynagradzania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za popełnione grzechy. Aby godnie przystąpić do Komunii, należy być w stanie łaski uświęcającej, czyli po dobrej, szczerej Spowiedzi świętej. Zachęcamy do comiesięcznej Spowiedzi i Komunii świętej pierwszopiątkowej!

Czytaj dalej

W Pierwszy Czwartek Miesiąca dziękujemy za największy z cudów jakim jest Eucharystia. W praktyce najlepszym uczczeniem tego dnia jest udział we Mszy świętej i przyjęcie Komunii świętej w duchu dziękczynienia za otrzymane dary.  Modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne...

Czytaj dalej

Praktykujmy w rodzinach comiesięczne Dni Odnowy Wewnętrznej, którymi są Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek, Pierwsza Sobota Miesiąca. Zachęcamy dzieci, mlodzież i dorosłych do comiesięcznej Spowiedzi świętej i pierwszopiątkowej Komunii świętej...

Czytaj dalej

W naszym Sanktuarium codziennie od 02 do 08 listopada modlimy się za zmarłych polecanych w wypominkach:
- w tygodniu o 18.00 Różaniec, o 18.30 Msza św. i  procesja na przyklasztorny cmentarz z modlitwami za zmarłych.;
- w niedzielę Msza św. o 9.30, Różamiec o 18.00 i procesja na przyklasztorny cmentarz.

Czytaj dalej

„Wyruszać, marzyć, planować, być otwartym na przyszłość” – oto recepta na „prawdziwe życie” i antidotum na „wewnętrzną ślepotę” zagrażającą członkom Kościoła. Ojciec Święty przypomniał o tym w homilii podczas Mszy św. wieńczącej XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów.

Czytaj dalej

Korzystam z okazji, aby podziękować misjonarzom i misjonarkom, którzy odpowiadając na wezwanie Chrystusa, zostawili wszystko, aby udać się daleko od swojej ojczyzny i zanieść Dobrą Nowinę do miejsc, w których ludzie jeszcze jej nie otrzymali lub przyjęli ją dopiero niedawno. Najmilsi, wasza szczodre oddanie jest namacalnym wyrazem zaangażowania w misję ad gentes, którą Jezus powierzył swoim uczniom: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28, 19). Trwajmy zatem w modlitwie i dziękujmy Bogu za nowe i liczne powołania misyjne do dzieła ewangelizacji aż po krańce ziemi - pisze papież Franciszek Orędziu na Światowy Dzień Misyjny...

Czytaj dalej

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Polakom za ten piękny gest wrażliwości, za otwartość, za szybkie i hojne reagowanie, żeby pomóc braciom w potrzebie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC. Caritas Polska zebrała 75 mln złotych na pomoc dla powodzian.

Czytaj dalej

W naszym Maryjnym Sanktuarium w Dzień Dziecka Utraconego, modlić się będziemy w sposób szczególny w intencji dzieci, które umarły przed lub po urodzeniu, za ich rodziców i bliskich, we wtorek 15 października na Różańcu o 18.00. Imiona zmarłych dzieci można wypisać na kartkach i przynieść przed Różańcem na furtę klasztorną. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Czytaj dalej

LIst Arcybiskupa Poznańskiego w związku z decyzją Ojca Świętego Franciszka....

Czytaj dalej

Publiczne przeżywanie choroby a także starości, stały się jednymi z najbardziej zapamiętanych symboli pontyfikatu Papieża Polaka. Śledzone „na żywo” przez kilkaset milionów ludzi na całym świecie cierpienie Papieża, wciąż pozostaje głęboką nauką i wymownym świadectwem człowieczeństwa. Stylem, w jaki Jan Paweł II trwał przy życiowym krzyżu, nadawał zupełnie inną wagę swoim rozważaniom teologicznym i filozoficznym.

Czytaj dalej

Jan Paweł II: "Najpierw jakiekolwiek jest wasze cierpienie (…) ważne jest, abyście je sobie jasno bez pomniejszania go ani wyolbrzymiania, uświadomili (…). Następnie jest rzeczą konieczną, by postępować na drodze akceptacji (…) dlatego, że wiara zapewnia nas, iż Pan może i pragnie wyprowadzić dobro ze zła. (…) I wreszcie najpiękniejszy gest, który możecie uczynić: ofiara".

Czytaj dalej
Dzień Fatimski

W niedzielę 13 października obchodzimy w naszym Maryjnym Sanktuarium Dzień Fatimski, jako wotum wdzięczności za Koronację Obrazu Matki Bożej Bolesnej (05.08.1979). Serdecznie zachęcamy do składania intencji i zapraszamy do wspólnej modlitwy przed Cudwonym Obrazem Matki Bożej Bolesnej! 

Czytaj dalej

Intencja: Za wspólna misję. 
Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał na wszelkie sposoby synodalny styl życia, w znaku współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i wspólną misję kapłanów, zakonników i świeckich.

Czytaj dalej

W Pierwszą Sobotę Mieiąca z milości do Matki Bożej odprawiamy nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Obietnica Matki Bożej: "W godzinę śmierci obiecuję przyjść na pomoc z łaskami potrzebnymi do zbawienia tym, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią Spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia".

Czytaj dalej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu