Ogłoszenia duszpasterskie
IV Niedziela Wielkiego Postu
30.03. - 06.04.2025
           

W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa pasyjne:  
- Droga Krzyżowa w piątki o 6.40 i 18.00 oraz uczczenie Relikwii Krzyża Świętego;    
- Gorzkie Żale w niedziele o 9.00.
Za udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.       


W środę (02.04.) - przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II.       


W tym tygodniu przypadają Dni Odnowy Wewnętrznej: Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota Miesiąca. Zachęcamy do comiesięcznej Spowiedzi świętej
i pierwszopiątkowej Komunii świętej. Okazja do Spowiedzi świętej przed każdą Mszą świętą.

W Pierwszy Czwartek (03.04.) – Msze święte o 7.00 i 18.30.
O 18.30 Msza święta o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Od 19.00 do 20.00 adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.   

W Pierwszy Piątek (04.04.) - Msze Święte o 7.00 i 18.30 oraz nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Po Mszy św. wieczornej całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu do Mszy świętej w sobotę o godz. 7.00. Zachęcamy do udziału.

W Pierwszą Sobotę Miesiąca (05.04.) Msze święte o 7.00 i 18.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Bolesnej.
Wieczorem nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi:
o 17.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i 15 minut rozważania tajemnic różańcowych,
o 18.00 Różaniec i okazja do Spowiedzi świętej,
o 18.30 Msza święta za żyjących i zmarłych członków Żywego Różańca,
po Mszy świętej Apel Jasnogórski i zasłonięcie Obrazu Matki Bożej.     


W przyszłą niedzielę (06.04.)
  – wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich po Mszach św. będzie rozprowadzała symboliczne pamiątki z Ziemi Świętej jako pomoc „S.O.S dla Ziemi Świętej – Betlejem potrzebuje Ciebie”. Zebrane ofiary będą przeznaczone na paczki żywnościowe oraz na odzież i obuwie dla najuboższych rodzin chrześcijańskich w Betlejem. Paczki zostaną przygotowane przez polskie SS. Elżbietanki z Betlejem.
W przyszłą niedzielę o 14.00 FZŚ zaprasza wszystkich zainteresowanych duchowością franciszkańską na spotkanie do salki klasztornej.


Za pobożne nawiedzenie naszego Maryjnego Sanktuarium można zyskać Odpust Roku Jubileuszowego 2025 za siebie lub za zmarłych, pod zwykłymi warunkami. Za zmarłych Odpust Jubileuszowy można zyskać dwa razy dziennie, jeżeli w danym dniu przyjmie się dwa razy Komunię świętą.        

Codziennie o 18.00 Różaniec przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Osieckiej. Zachęcamy do składania intencji do skarbonki przy ołtarzu Matki Bożej.

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych: Drogach Krzyżowych i Gorzkich Żalach, do realizowania wielkopostnych postanowień, do częstego udziału w Mszach Świętych (także w tygodniu), częstej Komunii świętej oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu.    

W naszym kościele klasztornym do skarbonki pod chórem można składać Jałmużnę wielkopostną i ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Za każdą ofiarę „Bóg zapłać”.

Wyrażamy wdzięczność za każdą Waszą modlitwę oraz za złożone dzisiaj ofiary. 
Niech okres Wielkiego Postu nadal będzie dla nas czasem osobistego nawrócenia, pokuty
i umartwienia oraz gorliwej modlitwy i z serca płynącej jałmużny.      


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego
- w Wielkim Poście Droga Krzyżowa w kościele w piątki o 16.30, Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o 16.30 i po nich Msza święta;    
- w piątek (04.04.) o 20.00 Droga Krzyżowa – rozpoczęcie przy kościele parafialnym, a następnie ulicami Kopernika, Wrzosową, Konwaliową, Drogą Miejską – zakończenie przy klasztorze;         
- w sobotę (05.04.) o 10.00 Droga Krzyżowa w Łoniewie (od Krzyża w stronę „Jagody”);  
- więcej informacji na stronie parafii: osieczna.parafia.net.pl


                                             Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu