Powrót


Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy – Październik 2024

Intencja: Za wspólną misję.
Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał na wszelkie sposoby synodalny styl życia, w znaku współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i wspólną misję kapłanów, zakonników i świeckich.


Komunia, uczestnictwo i misja to hasła kluczowe Synodu o synodalności. Proces refleksji synodalnej, rozpoczęty przez papieża Franciszka w 2021 roku, dobiega końca. Od 2 do 27 października w Rzymie obradować będzie druga, końcowa sesja Synodu.

Przypomnijmy, że najpierw były konsultacje w parafiach i diecezjach. Potem episkopaty przesłały syntezy do Rzymu. Dokument wypracowany na ich podstawie konsultowany był jeszcze na poziomie kontynentalnym, dzięki czemu opracowano tekst roboczy dla pierwszej sesji Zgromadzenia Ogólnego Synodu, która obradowała w październiku ubiegłego roku. Obecna, druga sesja, zwołana po rocznej refleksji, ma odpowiedzieć na pytanie: Jak być synodalnym Kościołem w misji? Dokument roboczy opublikowany został w lipcu. Przygotowano go w oparciu zarówno o pracę pięciu powołanych zespołów, jak i o kilkaset nadesłanych raportów (m.in. 108 z Konferencji Episkopatów i 200 od podmiotów międzynarodowych), a także o raporty księży ze światowego spotkania proboszczów z papieżem w maju br. Metoda synodalna oparta jest więc na szerokich konsultacjach zmierzających do ożywienia Kościoła.

W homilii kończącej pierwszą sesję Zgromadzenia Ogólnego tego Synodu Franciszek wskazał dwie praktyczne postawy ukazujące miłość do Boga i człowieka: adorację i służbę. Powróćmy do adoracji! – apelował. Dlaczego? Ponieważ tylko przed Nim zostaniemy oczyszczeni, przemienieni i odnowieni ogniem Jego Ducha. Adorowanie Boga i miłowanie braci Jego miłością - podkreślił papież - to wielka i odwieczna reforma. W październiku, miesiącu sesji końcowej XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, Franciszek prosi nas o modlitwę, aby Kościół nadal wspierał synodalny styl życia, w znaku współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i wspólną misję kapłanów, zakonników i świeckich. Ma to robić na wszelkie sposoby. Najlepiej, idąc za papieską zachętą, zaczynając od adoracji i służby.
/ampolska,co/

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu