Powrót


Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy – Maj 2025

Intencja: O możliwośc pracy.
Módlmy się, aby dzięki pracy każda osoba mogła się spełniać, rodziny miały godne warunki życia, a społeczeństwa stawały się bardziej ludzkie.

Choć dzisiaj coraz częściej „praca szuka człowieka”, to wciąż można spotkać się z niesprawiedliwą zapłatą, wykorzystywaniem, nieuczciwością, życiem w lęku, czy tej pracy nie stracę. Praca powinna dawać nie tylko możliwość godziwego zarobku, aby lepiej żyć. Ona ma czynić człowieka spełnionym, szczęśliwym, że przez nią służyć innym. Wtedy przez pracę, odczytaną jako realizację swego powołania, dajemy szansę społeczeństwu, aby stawało się coraz bardziej ludzkie.


Dodatkowe szczególne intencje:

Módlmy się, o światło Ducha Świętego i wstawiennictwo Matki Bożej dla kardynałów wybierających nowego papieża.

Módlmy się, o ducha roztropności i odpowiedzialności, abyśmy jak najliczniej uczestniczyli w  nadchodzących wyborach, a swoje głosy oddali po sumiennym namyśle i w trosce o dobro wspólne, jakim jest Polska.

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu