Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha
Poznań 24 maja 2025
Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha
W sobotę 24 maja 2025 r. o 11.00 na placu katedralnym w Poznaniu odbędzie się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stanisława Kostki Streicha.
Beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
W czasie uroczystości beatyfikacyjnej Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha zostanie wykonany hymn beatyfikacyjny. Autorem tekstu jest kapłan archidiecezji krakowskiej Artur Czepiel, muzykę do jego tekstu napisali studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu i organiści Szymon Marzok oraz Hubert Trojanek.
Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3, Telewizję TRWAM, Radio Maryja i Radio Emaus.
W ramach porozumienia Archidiecezji Poznańskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Spółki Koleje Wielkopolskie, dnia 24 maja 2025 na uroczystość beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha. Specjalny pociąg wyjedzie ze stacji Rawicz i przez stacje: Leszno, Kościan, Mosina, Puszczykowo, Mosina, Luboń dojedzie do stacji Poznań- Garbary. Przejazd specjalnym pociągiem jest darmowy. Bilety okolicznościowe są kolportowane w parafiach taboru. Każda chętna osoba możne wsiąść do pociągu na dowolnej stacji.
Ksiądz Streich to kapłan zamordowany z pobudek religijnych 27 lutego 1938 r. podczas Mszy św. dla dzieci w kościele parafialnym w Luboniu k. Poznania. Według świadków zdarzenia po oddaniu kilku strzałów w twarz i w plecy zabójca krzyczał z ambony: „Niech żyje komunizm!”. Grób ks. Streicha był odtąd otaczany kultem, a od 2017 r. toczył się proces beatyfikacyjny rozpoczęty z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego. Postulatorem procesu był ks. Wojciech Mueller.
Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r.
W trakcie etapu rzymskiego procesu beatyfikacyjnego 21 listopada 2023 r. w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbyła się dyskusja Komisji Teologów, tzw. Kongres Szczególny Konsultorów Teologów, nad Positio w sprawie męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Wynik obrad był jednogłośnie pozytywny, a to oznacza, że teolodzy wyznaczeni przez Dykasterię zgodzili się co do tego, że Sługa Boży poniósł męczeństwo za wiarę.
20 stycznia 2024 r. w Luboniu dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła. Poświęcenia sarkofagu ks. Stanisława Streicha dokonał abp Stanisław Gądecki 31 stycznia 2024 r.
7 maja 2024 r. odbyło się w Rzymie zebranie zwyczajne kardynałów i biskupów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych dotyczące męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Sprawa beatyfikacyjna kandydata na ołtarze została przedstawiona przez kard. Stanisława Ryłko. Członkowie dykasterii otrzymali zbiór dokumentów (Positio) na temat Sługi Bożego – jego życia, sławy świętości i męczeństwa z nienawiści do wiary chrześcijańskiej (in odium fidei) oraz sprawozdanie i wyniki głosowania (Relatio et vota Congressus peculiaris) dyskusji teologicznej. Ocena zwyczajnego zebrania kardynałów i biskupów również była pozytywna, a sprawa beatyfikacyjna została skierowana do papieża, który ma wyłączne prawo aprobaty męczeństwa za wiarę Sług i Służebnic Bożych.
Podczas audiencji udzielonej 23 maja 2024 r. prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro Ojciec Święty Franciszek zezwolił na promulgowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo (Decretum super martyrio) Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, który otwiera drogę do jego beatyfikacji.
Ks. Stanisław Streich : "Na co się poświęciłem, to muszę wykonać".