Powrót


Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy – Luty 2023.

Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy – Luty 2023.
Ojciec Święty Franciszek prosi o modlitwę, szczególnie za parafie w których mieszkamy i żyjemy, za osoby w którymi razem uczestniczymy na Eucharystii i przyjmujemy inne sakramenty święte. Módlmy się by nasze parafie cechowały: wspólnota wiary, życie w braterstwie i bycie otwartymi na ludzi najbardziej potrzebujących. Dziękujmy w modlitwie za te wspólnoty parafialne, które tworzą na co dzień klimat rodzinny i wspólnotowy.

Czy katolików może coś niepokoić, przyprawiać o wyrzuty sumienia i wywoływać wśród nich święte oburzenie? Papież Franciszek dziesięć lat temu odpowiedział twierdząco i wskazał nawet co: Jeżeli już, to niech będzie to fakt, że tylu naszych braci żyje pozbawionych siły, światła i pociechy z przyjaźni z Jezusem Chrystusem, bez przygarniającej ich wspólnoty wiary, bez perspektywy sensu i życia. To słowa z adhortacji Evangelii gaudium. Franciszek apelował w niej o duszpasterskie nawrócenie w duchu misyjnego wyjścia do ludzi. Wskazał, że dotyczy to także parafii, które winny stanowić środowiska żywej komunii i nastawienia na misję. Tłumaczył, że zwyczaje, rozkład zajęć, język i struktury kościelne bardziej mają świat ewangelizować, niż dążyć do zachowania stanu rzeczy. Papieskie wskazanie podjęła w 2020 roku Kongregacja ds. Duchowieństwa, publikując Instrukcję O nawróceniu duszpasterskim wspólnoty parafialnej
 Dokument idzie za myślą Franciszka. Zauważa, że wraz ze światem zmienia się także rzeczywistość parafialna. Dotychczas wspólnotę parafialną określało jej terytorium. O ile w sensie kanonicznym nadal tak jest, to większa mobilność ludzi sprawia, że przybywa wiernych świadomie uczęszczających do innych kościołów z własnego wyboru. Niemało jest też ludzi, którzy z różnych racji rezygnują z regularnych praktyk. Parafie wezwane są do elastyczności w dostosowaniu swej posługi do potrzeb wiernych. Chodzi o odnowę struktur w duchu misyjnym, czyli troskę o to, by głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów i dzieła miłosierdzia były dostępne dla ludzi w ich sytuacji. Parafia ma być miejscem przyjaznym, sprzyjającym byciu razem i rozwojowi trwałych relacji. Jedną z podpowiedzi jest styl sanktuariów otwartych na przybywających ludzi i jednających ich z Bogiem.
W niektórych częściach świata, jak Europa Zachodnia czy USA, reorganizacja struktur kościelnych na poziomie parafii prowadzona jest już od lat. Proces łączenia parafii bynajmniej nie idzie gładko i nie jest pozbawiony napięć. Ogólne wskazania mówią o parafii jako wspólnocie wspólnot, integrującej, ewangelizującej i okazującej wrażliwość na ubogich.
Papież Franciszek ma świadomość, że wezwanie do rewizji i odnowy parafii nie przyniosło jeszcze wystarczających owoców. Dlatego w lutym prosi nas o modlitwę za parafie, aby stawiając w centrum komunię, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterstwa i otwartości wobec potrzebujących.

/am.polska/

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu