Powrót

Odpust zupełny w osiemsetną rocznicę Bożego Narodzenia w Greccio

Od 8 grudnia 2023 - 2 lutego 2024

Odpust zupełny w osiemsetną rocznicę Bożego Narodzenia w Greccio

Przełożeni zakonów franciszkańskich poinformowali, że od 8 grudnia 2023 r., uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, do 2 lutego 2024 r., święta Ofiarowania Pańskiego, można uzyskać odpust zupełny, nawiedzając kościół obsługiwany przez franciszkanów i modląc się przed ustawionym tam żłóbkiem.

Oto treść ich listu:

Do braci i sióstr rodziny franciszkańskiej

Odpust zupełny z okazji osiemsetnej rocznicy „Bożego Narodzenia w Greccio” przeżytego przez św. Franciszka z Asyżu

Drodzy bracia i siostry, niech Pan obdarzy was pokojem!

Piszemy do was z Asyżu, gdzie zebraliśmy się na uroczystości ku czci naszego Serafickiego Ojca, aby podzielić się z wami wielkim darem i przywilejem, jakiego Ojciec Święty zechciał nam udzielić z okazji osiemsetnej rocznicy Bożego Narodzenia w Greccio. Tutaj św. Franciszek chciał upamiętnić narodziny Pana, rozpoczynając od urządzenia żłóbka, aby dotrzeć do celebracji eucharystycznej, w której Jezus Chrystus uobecnia się w chlebie i w winie.

W ramach obchodzonej rocznicy, 17 kwietnia 2023 r., skierowaliśmy do Ojca Świętego następującą petycję: „W celu promowania duchowej odnowy wiernych i wzrostu życia łaski, prosimy, aby od 8 grudnia 2023 r., uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, do 2 lutego 2024 r., święta Ofiarowania naszego Pana Jezusa Chrystusa w świątyni, nawiedzając kościoły utrzymywane przez rodziny franciszkańskie na całym świecie i zatrzymując się na modlitwie przed umieszczonymi tam żłóbkami, wierni mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Podobnie ci, którzy są chorzy lub fizycznie niezdolni do przybycia, mogli również skorzystać z daru odpustu zupełnego, ofiarując swoje cierpienia Panu lub wypełniając pobożne praktyki”. Penitencjaria Apostolska pozytywnie odniosła się do prośby, udzielając upoważnienia do jej publicznego ogłoszenia.

W związku z tym we wszystkich kościołach powierzonych naszej pieczy duszpasterskiej możliwe będzie uzyskanie odpustu zupełnego przez wszystkich wiernych, pod zwykłymi warunkami, od 8 grudnia 2023 r. do 2 lutego 2024 r. Prosimy o upowszechnienie we wszystkich naszych miejscach tego „przywileju”, który dobrze wpisuje się w szczególną relację zapoczątkowaną między św. Franciszkiem a Kościołem, kiedy poprosił Papieża o odpust dla nawiedzających Porcjunkulę, i wyrażamy nadzieję, że będzie dla całej rodziny franciszkańskiej okazją do komunii i duchowej odnowy każdego brata i każdej siostry.

Niech Pan towarzyszy waszym krokom i obdarzy was swoim miłosierdziem!

Wasi ministrowie generalni i przewodniczący         
Frances Duncan OSF, Przewodniczący IFC-TOR              
Tibor Kauser OFS, Minister generalny         
Massimo Fusarelli OFM, Minister generalny
Roberto Genuin OFMCap, Minister generalny                   
Carlos Alberto Trovarelli OFMConv, Minister generalny   
Amando Trujillo Cano TOR, Minister generalny

Za: www.ofmconv.net

 

D E K R E T
PENITENCJARIA APOSTOLSKA,
w celu zwiększenia pobożności wiernych i zbawienia dusz, na mocy uprawnień nadanych w sposób szczególny przez Ojca Świętego Franciszka i naszego Pana, w Chrystusie, przez Bożą Opatrzność, przyjęła niedawna prośba przedstawiona przez wielebnego o. Massimo Fusarelliego, Ministra generalnego OFM, wraz z Ministrem prowincjalnym OFM Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Polsce, w osiemsetną rocznicę pierwszego żłóbka, który w roku 1223 św. Franciszek z Asyżu po raz pierwszy przygotował w Greccio, łaskawie udziela z niebiańskich skarbów Kościoła odpust zupełny do uzyskania pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa na intencję papieża), dla prawdziwie skruszonych wiernych, motywowanych miłością, w okresie do 2 lutego 2024 r., który można ofiarować jako modlitwę za dusze wiernych w czyśćcu lub za siebie, jeśli odwiedzą w formie pielgrzymki dowolną świątynię Prowincji św. Franciszka z Asyżu i pobożnie wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych lub przynajmniej poświęcą czas na pobożne refleksje, zakończone modlitwą Ojcze nasz, Wierzę i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny oraz św. Franciszka z Asyżu.

Nawet osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z ważnych powodów nie mogą opuścić domu, mogą uzyskać odpust zupełny pod warunkiem wyrzeczenia się wszelkich grzechów i z intencją jak najszybszego dopełnienia trzech zwyczajnych warunków, jeśli włączą się duchowo w obchody Jubileuszu, ofiarując Miłosiernemu Bożemu swoje modlitwy, trudy oraz trudności życia.

Dlatego też, aby łatwiej było osiągnąć łaskę Bożą przez klucze Kościoła na rzecz miłości pasterskiej, ta Penitencjaria gorąco prosi, aby Ojcowie Zakonu Braci Mniejszych z gotowością i wielkodusznością przygotowali się do sprawowania sakramentu pokuty.

Niniejszy dekret obowiązuje w tym przypadku, pomimo wszelkich postanowień stanowiących inaczej.

Dano w Rzymie, z siedziby Penitencjarii Apostolskiej, dnia 15 listopada roku Wcielenia Pańskiego 2023.


Franciszkańska tradycja bożonarodzeniowych szopek
Boże Narodzenie należy do najstarszych świąt w kościele chrześcijańskim. Celebrowane jest od starożytności, pierwsze potwierdzone obchody w Rzymie datowane są na rok 326, zaraz po Soborze Nicejskim I. Jednym z elementów obchodów jest odtwarzanie wyglądu miejsca narodzin Zbawiciela.

Zwyczaj urządzania szopek bożonarodzeniowych w kościołach zapoczątkował Św. Franciszek z Asyżu w roku 1223. Święta Bożego Narodzenia spędzał w Greccio wraz ze swoim przyjacielem Giovannim Velitą. Na dwa tygodnie przed świętami Św. Franciszek tak rzekł do Giovanniego: „Jeżeli chcesz byśmy w Greccio obchodzili święta Pańskie, pospiesz się i pilnie przygotuj wszystko to co ci powiem. Chce bowiem dokonać pamiątki Dziecięcia, które narodziło się w Betlejem. Chcę naocznie pokazać jego braki w niemowlęcych potrzebach, jak został położony w żłobie i jak złożony na sianie w towarzystwie wołu i osła.”

Velita udał się do miejscowego kościoła i przygotował wraz z księdzem żłóbek oraz przyprowadził zwierzęta. W wigilię Narodzenia Pańskiego do kościoła zeszli się miejscowi wierni ze świecami i pochodniami. Ksiądz odprawił mszę, Św. Franciszek asystował mu jako diakon oraz wygłosił kazanie. Kiedy głosząc Ewangelię wymieniał imię Jezusa i nazwę Betlejem oblizywał wargi językiem i na podniebieniu smakował słodycz tych słów. Następnie klęknął przed żłóbkiem i adorował Dzieciątko, które dotychczas uśpione obudziło się i uśmiechnęło do Świętego. Po zakończeniu mszy ludzie zabrali do domów słomę ze żłóbka, która to relikwia służyła im do leczenia dotkniętych chorobami zwierząt.

Misterium to zatwierdził papież Honoriusz III i szybko rozpowszechniło się ono w chrześcijańskim świecie. Do Polski zwyczaj ten trafił za sprawą franciszkanów jeszcze w średniowieczu. Od XVI w. śpiewane są kolędy i pastorałki, wystawiano również żywe przedstawienia w formie teatrzyków kukiełkowych. Od połowy XVIII w. zapoczątkowany został zwyczaj kolędowania po domach i pojawili się przebierańcy kolędnicy.


Zapraszamy do odwiedzania naszego Maryjnego Sanktuarium w Osiecznej oraz do modlitwy i kontemplacji Jezusa w scenerii pięknego, pełnego franciszkańskiej prostoty żłóbka, codziennie do 2 lutego 2024r. od 7.00– 19.00. 
Dzięki modlitwie przed Żłobkiem, w kościołach obsługiwanych przez franciszkanów, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej po Spowiedzi świętej, przyjęcie Komunii św., odmówienie Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz modlitwy na intencje Ojca Świętego). Odpust ten można zyskać za siebie lub za zmarłego. Każdego dnia można zyskać jeden odpust zupełny, spełniając powyższe warunki do zyskania odpustu.

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu