Powrót

Oktawa Narodzenia Pańskiego

25 grudnia - 1 stycznia

Oktawa Narodzenia Pańskiego od 25 grudnia do 1 stycznia.    

Świętując Oktawę uroczystości Narodzenia Pańskiego należy pamiętać, że jest ona obchodzona jako jeden świąteczny dzień, uobecniający tajemnicę Wcielenia. Teksty biblijne i liturgiczne każdego dnia odnoszą się do tajemnicy przyjścia Boga w ludzkiej postaci. Jezus Chrystus, Bóg — Człowiek przychodzi jako obiecywany i zapowiadany Mesjasz, czyli Zbawiciel. W Nim wypełniają się wszystkie proroctwa i obietnice Starego Testamentu. Tajemnica Narodzenia Pańskiego jest dla człowieka źródłem prawdziwej radości i nadziei.   

W czasie Oktawy uroczystości Narodzenia Pańskiego zapraszamy codziennie na Msze  święte oraz zachęcamy do przyjmowania Komunii świętej.   

25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego
– Msze św. o 24.00 (Pasterka), 9.30, 18.30.      

26 grudnia – święto św. Szczepana, pierwszego męczennika.    
- Msze św. o 7.00, 9.30, 18.30.        

27 grudnia – święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty    
– Msza św. o 7.00, 18.30      

28 grudnia – święto świętych Młodzianków, męczenników         
– Msza św. o 7.00, 18.30

29 grudnia – piąty dzień w czasie Oktawy Narodzenia Pańskiego       
– Msza św. o 7.00, 18.30

30 grudnia – szósty dzień w czasie Oktawy Narodzenia Pańskiego      
– Msza św. o 7.00, 18.30

31 grudnia – święto Świętej Rodziny Jezusa. Maryi i Józefa     
– Msze św. o 7.00, 9.30.       
– 18.30 Msza św. i nabożeństwo na zakończenie Starego Roku

1 stycznia  – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi        
– Msze św. o 9.30 i 18.30

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu