Powrót


Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy – Marzec 2024

Intencja: Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Ciągle słyszymy, że kolejni chrześcijanie są mordowani tylko dlatego, że wierzą w Chrystusa i wciąż wielu ryzykuje swoje życie dla Ewangelii. Rodzi się pytanie czy byłbym w stanie w obliczu śmierci nie zaprzeć się Chrystusa? Wiemy, że i dzisiaj w Polsce potrzeba odwagi, aby wobec ataków na Kościół przyznać sie do wiary w Chrystusa w swoich rodzinach i w środowiskach, w których żyjemy i pracujemy. Módlmy sie za prześladowanych chrześcijan, a z ich świadectwa czerpmy siłę i odwagę, aby z zapałem głosić innym Ewangelię Jezusa Chrystusa! 


"Cywilizacja chrześcijańska otwarła przed ludzkością niewyobrażalne horyzonty – na sposób w miarę zrównoważony pogodziła wewnętrznie skłócone światy: filozofii greckiej, prawa rzymskiego oraz religii monoteistycznej. Było to możliwe dzięki powszechnemu przyjęciu Ewangelii Bożego Logosu, miłosierdzia większego niż sprawiedliwość oraz Boga, który jest Miłością. Obecne wybory dróg życia – nie tylko indywidualnych osób, ale także wielkich społeczności i całych państw – bardzo często odrzucają Osobę Jezusa Chrystusa. Jakie będą tego skutki, można odczytać z kart Biblii...

Mimo to, w wielu krajach, gdzie Kościół Boży jest prześladowany, małe grupy żyjące Ewangelią nie tylko, że się rozwijają, ale stanowią jakby nadzieję – duchowe lekarstwo dla tych, którzy popadli w duchową depresję na skutek odejścia od Jezusa Chrystusa. Ci nowi ewangelizatorzy, niczym pierwsi chrześcijanie, ryzykują utratę swoich praw, a niekiedy nawet życia, aby być wiernym Zbawicielowi, aby się Go nie zapierać w doczesnym życiu, które przemija jak mrugnięcie oka. W życiu tych osób, na które zwraca nam uwagę papież Franciszek, miłość do Boga i do bliźniego, jak tego nas uczy wiara katolicka, stanowi fundament niewzruszony nawet prześladowaniami. Dar męstwa, pochodzący od Ducha Świętego, nie został przez nich odstawiony na półkę duchowości nieużywanej; przeciwnie – funkcjonuje, wskazując, że jedynie od Boga może pochodzić odwaga, która pozwala im pokonać słabości i lęki płynące z ziemskiej natury.

Módlmy się zatem, wraz z papieżem Franciszkiem, o to, by dar Boży, jakim są osoby ryzykujące własne życie dla Ewangelii, został nie tylko dostrzeżony przez wszystkich, ale także by zapał misyjny, którym charakteryzują się wierni Krzyżowi, przynosił owoc ich braterskiej miłości głoszonej nie tyle słowem, co ofiarnym i bohaterskim życiem. Możemy być dumni, że i w naszej Ojczyźnie było wielu świętych, którzy dla Ewangelii poświęcili własne życie i z całych sił pragnęli dotrzeć do każdego, aby otworzył swe serce dla Chrystusa, który zaprasza nas wszystkich do Nieba".
/ampolska.co/

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu