Powrót

Wielka Sobota

Sanktuarium w Osiecznej

W Wielką Sobotę 30 marca 2024r. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Osiecznej (kościół klasztorny):

- o 7.00 – Jutrznia z wiernymi w kościele (nie ma Mszy świętej)

- od 7.00 – 20.30 - Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie

- od 7.00 – 15.00 - Okazja do Spowiedzi świętej

- 20.45 – II Dzień Nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia

- o 21.00 – Wigilia Paschalna, po Mszy świętej Procesja Rezurekcyjna na placu przykościelnym (przynosimy ze sobą świece na odnowienie Przyrzeczeń Chrczielnych)


W Wielką Sobotę zaleca się zachowanie postu jakościowego od potraw mięsnych.


W kościele parafialnym w Wielką Sobotę
8.00 – Adoracja przy Bożym Grobie
9.00 – Poświęcenie pokarmów: Jeziorki, Trzebania, Łoniewo
14.00 i 15.00 – Poświęcenie pokarmów w kościele parafialnym
19.00 – Wigilia Paschalna


W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania Pańskiego święcimy także pokarmy. Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy po Mszy świętej rezurekcyjnej do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym dzielmy się wzajemnie.

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu