Powrót

Oktawa Wielkanocy

Do 07 kwietnia 2024r.

OKTAWA WIELKANOCY - do NIEDZIELI 07 kwietnia 2024r.

NIEDZIELA   ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO – 31 marca 2024r. 
- Msze święte o 9.30 i 18.30. Nie ma Mszy świetej o 7.00 


PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 31 marca 2024r.

- Msze święte o 7.00, 9.30, 18.30. Kolekta na KUL.


Od WTORKU do SOBOTY od 02 - 06 kwietnia 2024r.

– Msze św.o 7.00 i 18.30.


NIEDZIELA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA - 7 kwietnia 2023r.
– Msze święte o 7.00, 9.30.                        

Do święta Bożego MIłosiedrzia przygotowujemy się przez Nowennę, która odmawiamy w święta po Mszy świętej o 9.30, a w pozostale dni po Mszy świętej o 18.30. Treść Nowenny jest także na naszej stronie internetowej.   


Codziennie o 18.00 Różaniec przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Bolesnej.


OKTAWA WIELKIEJ NOCY

Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – czyli przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza tę samą prawdę, że CHRYSTUS  ZMARTWYCHWSTAŁ. Ostatnim dniem Oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie także Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień Świętem Miłosierdzia Bożego, którego wielką orędowniczką była św. Faustyna Kowalska.

Oktawa Wielkanocy jest najważniejszą spośród oktaw całego roku liturgicznego. Każdy jej dzień jest obchodzony w randze uroczystości, dlatego Oktawa ta znosi wszelkie posty (także piątkowy – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Radość, która wybucha w Kościele z racji tego, że Chrystus zmartwychwstał, jest tak wielka, że Kościół przedłuża ją na cały tydzień. Oktawa Zmartwychwstania jest obchodzona już od III wieku, jest najważniejszą, a jednocześnie najstarszą oktawą w liturgii Kościoła.

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu