Powrót

XVI Tydzień Biblijny i 8. Narodowe Czytanie Pisma Świętego

14 kwietnia 2023

W niedzielę 14 kwietnia w Kościele katolickim rozpoczyna się 16. Tydzień Biblijny pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele". który potrwa do 20 kwietnia.  W tym dniu przypada również 8. Narodowe Czytanie Pisma Świętego: "Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”.  W tym roku do lektury zostały wybrane lektury fragmenty z Dziejów Apostolskich.                                                                                                                                      

Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 16. Tydzień Biblijny, który w tym roku obchodzony będzie w dniach 14-20 kwietnia.

Jak co roku obchodom Niedzieli Biblijnej oraz 8. Narodowego Czytania Pisma Świętego towarzyszyć będą akcje wspólnego czytania Biblii oraz różne formy medytacji nad Słowem Bożym.

„Miłując Pismo Święte, miłujemy Chrystusa” – podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator Tygodnia Biblijnego, zachęcając do czytania Pisma Świętego i refleksji nad Biblią. Początek Tygodnia Biblijnego przypada dwa tygodnie po Wielkanocy, w Niedzielę Biblijną, podczas której odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego: „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele”, jak i myśl przewodnia Narodowego Czytania Pisma Świętego: „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”, nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Uczestniczę we Wspólnocie Kościoła”. Celem inicjatywy – jak wyjaśnia ks. prof. Witczyk, jest „apostolat biblijny, rozumiany jako animacja biblijna całego duszpasterstwa i życia chrześcijańskiego każdego z wierzących”.

Jak zauważa ks. prof. Witczyk, coraz więcej wiernych Kościoła katolickiego nie tylko czyta Pismo Święte, ale też stara się „myśleć biblijnie”, czyli kategoriami objawionymi w Ewangeliach, w Psalmach czy też w pismach mądrościowych.

Niedziela Biblijna przypada 14 dni od Wielkanocy. Pierwsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego zostało zainaugurowane w 2016 r. w kontekście obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Organizatorem akcji jest Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II.


Czytaj Biblię samemu lub z rodziną.
Korzystaj z aplikacji biblijnych w telefonie komórkowym.
Szanuj swoje Pismo święte.
Codziennie przeczytaj z Biblii choćby jeden jej fragment.
Słuchaj z uwagą Słowa Bozego w czasie Mszy świętej i następnie rozważ je także w domu.


NIech regularna lektura Pisma Świętego, czyli Słowo Boże, które tam jest zawarte, wyjaśnia i oświeca nasze życie osobiste, rodzinne i wspólnotowe!!

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu