Powrót

Dzień Fatimski – 13 czerwca

 

W czwartek 13 czerwca przypada Dzień Fatimski, który obchodzimy w naszym Maryjnym Sanktuarium, każdego 13-go dnia miesiąca, jako wotum wdzięczności za Koronację Obrazu Matki Bożej Bolesnej (05.08.1979). Wierni składają w tym dniu liczne intencje w których modlimy się na Różańcu i w czasie Mszy świętcyh.

Oto program:
7.00 - Msza święta

9.30 - Droga Krzyżowa
10.00 - I część Różańca z odczytaniem intencji
10.30 - Msza święta w intencjach zbiorowych do Matki Bożej Osieckiej
po Mszy świętej - II cz. Różańca

18.00 - III cz. Różańca z odczytaniem intencji
18.30 - Msza święta w intencjach zbiorowych do Matki Bożej Osieckiej
Po Mszy świętej - Nabożeństwo do św. Antoniego 

20.50 - Kompleta
21.00 - Apel Jasnogórski i zasłonięcie Cudownego Obrazu.

Intencje na Różaniec i Msze św. z oakzji Dnia Faimskiego można składać przy furcie klasztornej lub przesyłać przez Skrzynkę intencji na naszej stronie internetowej.
Wszystkich czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu