Powrót

Komunikat w sprawie beatyfikacji Sługi Bożego Ks. Stanisława Streicha

11 czerwca 2024

Komunikat w sprawie beatyfikacji Sługi Bożego Ks. Stanisława Streicha

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

Od kilku tygodni Kościół w Archidiecezji Poznańskiej przeżywa wielką radość, ponieważ dnia 23 maja 2024 roku Ojciec Święty Franciszek wydał Dykasterii ds. kanonizacyjnych zgodę na opublikowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo ks. Stanisława Streicha, kapłana Archidiecezji Poznańskiej. Decyzja to otwiera drogę do wyniesienia do chwały ołtarzy Czcigodnego Sługę Bożego ks. Stanisława Streicha.

Ks. Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 r. w Bydgoszczy jako pierwszy z trzech synów Franciszka i Władysławy z domu Birzyńskiej. Po ukończeniu trzech lat nauki w szkole powszechnej uczęszczał do ośmioletniego gimnazjum humanistycznego, które ukończył w 1920 roku. W tym samym roku rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa. Dnia 6 czerwca 1925 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Kostki Łukomskiego, biskupa pomocniczego poznańskiego.

Po święceniach kapłańskich ksiądz Stanisław studiował filozofię klasyczną na Uniwersytecie Poznańskim. Był kapelanem sióstr urszulanek i uczył religii w poznańskiej szkole handlowej. Później był wikariuszem w poznańskich parafiach: Najświętszego Serca Jezusa i Świętego Floriana, Bożego Ciała i Świętego Marcina. W 1933 roku został proboszczem w parafii pw. św. Barbary w Żabikowie, a 1 października 1935 roku – w nowo utworzonej parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu.

27 lutego 1938 r. o godz. 9.30 ksiądz Streich zasiadł jak zwykle w konfesjonale, by słuchać spowiedzi, pół godziny później rozpoczął Mszę Świętą. Po odejściu od ołtarza – zgodnie z ówczesnymi wymogami liturgicznymi – zdjął ornat i skierował się ku ambonie, aby przeczytać Ewangelię i wygłosić kazanie. Nagle na jego drodze pojawił się człowiek z pistoletem, który dwukrotnie strzelił do księdza, mierząc mu prosto w twarz. Jak się później okazało, był to Wawrzyniec Nowak – należący do Wydziału Wojskowego Komunistycznej Partii Polski, mieszkaniec Lubonia, przesiąknięty nienawiścią do wiary i Kościoła Katolickiego. Ksiądz natychmiast upadł. Po kilku sekundach zamachowiec zrobił krok naprzód i oddał dwa kolejne strzały. Według aktu zgonu śmierć nastąpiła o godz. 10.30.

W jego pogrzebie uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców z całej Wielkopolski, a sama uroczystość żałobna stała się wielką manifestacją wiary i przynależności do Kościoła.

Uroczystości beatyfikacyjne będą miały miejsce w połowie 2025 roku, na placu katedralnym w Poznaniu. O szczegółach poinformujemy, gdy termin zostanie dokładnie uzgodniony z Dykasterią ds. Kanonizacyjnych Stalicy Apostolskiej.

Nie ulega wątpliwości, że trzeba nam wszystkim - którzy tworzymy Kościół
w Archidiecezji Poznańskiej - dobrze się do tego wydarzenia przygotować.

Już teraz bardzo proszę o modlitwę w tej intencji. Prośmy Boga, aby poznawanie postaci kapłana męczennika Stanisława Streicha umacniało nas w wierze oraz wszystkich nas motywowało do codziennego dawania świadectwa miłości Boga i Kościoła oraz zaangażowania w życie naszych wspólnot parafialnych.

Przygotowanie do beatyfikacji będzie wieloetapowe. Będziemy się razem modlić, odprawimy nowennę, przygotujemy katechezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zorganizujemy sympozjum naukowe oraz przygotujemy odpowiednie materiały, dzięki którym każdy będzie mógł jeszcze lepiej poznać i uświadomić sobie jak ważne dla Kościoła jest świadectwo krwi męczenników.

Zachęcam, aby w ramach grup, ruchów i stowarzyszeń katolickich parafii oraz indywidualnie pielgrzymować i modlić się przy grobie Sługi Bożego Księdza Stanisława Streicha, który znajduje się w kościele parafialnym pw. św. Jana Bosko w Luboniu, gdzie przed laty został zastrzelony.

Bardzo proszę kapłanów, osoby życia konsekrowanego, liderów grup, ruchów i wspólnot katolickich, członków Parafialnych Rad Duszpasterskich, nauczycieli i katechetów o włączenie się w dzieło propagowania osoby ks. Steicha oraz w dalsze i bliższe przygotowanie samej uroczystości beatyfikacyjnej.

Z serca wszystkim błogosławię

† Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu