Powrót


Papieska Intencja Apostolstwa Modlitwy – Sierpień 2024

Intencja: Za przywódców politycznych
Módlmy się, aby przywódcy polityczni służyli obywatelom, pracując dla integralnego rozwoju człowieka i dla dobra wspólnego, troszcząc się szczególnie o najuboższych i tych, którzy stracili pracę.


Niestety, przywódcy polityczni często niewłaściwie wykorzystują swoją władzę, zamiast służyć swojemu narodowi, czerpią osobiste zyski ze sprawowanego urzędu, nakładając ciężary na swoich obywateli. Módlmy sie o ducha służby dla tych, których naród wybrał i którym powierzył władzę rządzenia.


Dla wielu „polityka” to dziś brzydkie słowo, przypominające błędy, korupcję i nieskuteczność części ludzi, którzy się nią zajmują. Papież Franciszek zauważył to, uczestnicząc w czerwcu br. w szczycie G7 we włoskiej Apulii. Jednak – pytał – czy świat może funkcjonować bez polityki? Nie! Polityka jest potrzebna! – odpowiedział Franciszek. Dodał zarazem, że potrzebujemy dziś zdrowej polityki, wolnej od ideologii, która sprawi, że będziemy patrzeć w przyszłość z nadzieją i ufnością.

Sam Papież nie stroni od kontaktów z politykami. Na audiencjach przyjmuje głowy państw i szefów rządów, którzy o to proszą. Rokrocznie spotyka się z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej. Przy okazji międzynarodowych wydarzeń większej wagi pisze też okolicznościowe orędzia bądź przesłania. W tym roku uczynił tak np. w styczniu, z okazji Forum Ekonomicznego w Davos. Franciszek przypomniał jego uczestnikom o moralnej odpowiedzialności za ludzkość, także na płaszczyznach walki z ubóstwem, integralnego rozwoju oraz pokojowego współistnienia między narodami. U podstaw konfliktów wskazał na rozpowszechnienie głodu i rabunkową eksploatację bogactw naturalnych. Podczas gdy jedni głodują, inni marnują żywność; gdy wielu jest wyzyskiwanych, pracując za niskie stawki, nieliczni się na tym bogacą. Papież apelował do uczestników Forum w Davos, by podporządkowali dążenia do władzy i indywidualnego zysku, czy to politycznego, czy gospodarczego, wspólnemu dobru rodziny ludzkiej, dając pierwszeństwo ubogim, potrzebującym i tym, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji.

W obliczu trwających wojen i pogłębiających się nierówności Franciszek nie tylko apeluje do sumień ludzi na stanowiskach. Nas wzywa w sierpniu do modlitwy za przywódców politycznych. Mamy prosić, by służyli swoim narodom, starając się o dobro wspólne i integralny rozwój człowieka, by troszczyli się o najuboższych i o tych, którzy stracili pracę. Globalnie bezrobotnych jest aż 402 miliony. Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że sytuacja ta pozostanie przez kolejne dwa lata „względnie stabilna”, czyli niewiele się zmieni.
/ampolska.co/

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu