Zakończenie Oktawy Bożego Ciała
Czwartek 15 czerwca
W Eucharytsii spozywamy Boże Ciało
Kościół katolicki kończy dzisiaj Oktawę Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Oktawę Bożego Ciała. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego czcimy Boże Ciało? Przecież Bóg jest Duchem i to Duchem najdoskonalszym, wiecznym i nieskończonym. Skąd więc u Boga „ciało”, które nie jest doskonałe, a do tego podlega przemijaniu?
Kiedy oddajemy cześć Ciału Boga, to oddajemy cześć i uwielbiamy Ciało Boga Wcielonego, czyli Ciało Jezusa Chrystusa. Oddajemy cześć Ciału, które od momentu Ostatniej Wieczerzy jest dla nas dostępne pod osłoną eucharystycznego Chleba. Jest to jednak, to samo ciało Jezusa, które pielęgnowała Jego matka Najświętsza Maryja Panna. Jest to, to samo ciało, które nasz Zbawiciel miał na ziemi, gdy nauczał, uzdrawiał i czynił cuda. Jest to, to samo ciało, które było okrutnie biczowane przez rzymskich żołnierzy. Jest to, to samo ciało, które zawisło na krzyżu i na krzyżu skonało. Jest to, to samo ciało, które potem leżało trzy dni w grobie i w cudowny sposób zmartwychwstało. Jest to, to samo ciało, które Jezus dał swoim uczniom jako pokarm w czasie Ostatniej Wieczerzy, pod postacią Chleba. Dlatego nic dziwnego, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, uroczystość Bożego Ciała, jest dla nas katolików tak bardzo ważna, a Eucharystia w której obecne jest Ciało Jezusa otaczana jest tak wielką czcią!
Dzisiaj na zakończenie Oktawy Bożego Ciała jeszcze raz podejmijmy refleksję na temat Eucharystii, która jest źródłem i szczytem naszego chrześcijańskiego życia, i w naszym życiu wiary jest po prostu najważniejsza!
Eucharystia to zaproszenie ze strony Jezusa, abyśmy wsparci Jego łaskami odważnie w życiu za Nim kroczyli. Mamy słuchać Jego słów, naśladować Jego czyny, postępować według Jego zasad podanych w Ewangelii. Jezus pokazał nam drogę, jaką mamy w życiu iść. Mało tego – On sam stał się dla nas Drogą, która prowadzi do Domu Ojca. Tylko idąc za Jezusem, naszym Zbawicielem, możemy dotrzeć do Nieba. Oznacza to, że bezcelowe i bardzo niebezpieczne jest szukanie jakiejś swojej ścieżki w życiu. Idźmy zatem za Jezusem i postępujmy według tego, czego nas nauczył.
Poprzez każdy nasz udział w Eucharystii pokazujemy innym Boga i naszą wiarę w Boga. Gorliwie uczestnicząc w Mszach św. i często przyjmując Komunię św. mamy też naszym bliźnim ukazywać dobroć i miłość Boga. „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”. Nasze życie oparte na Eucharystii musi więc być widoczne w naszych relacjach z bliźnimi. Wszystkie nasze słowa, uczynki, gesty mają świadczyć o Bogu, mają innym ukazywać Boga, który jest Miłością, który kocha każdego człowieka. Można powiedzieć, że dzięki uczestnictwu w Eucharystii, sami stajemy się apostołami Jezusa, apostołami samego Boga, wobec naszych braci i sióstr.
Poprzez nasz udział w Eucharystii uświęcamy też świat w którym żyjemy, a szczególnie nasze najbliższe otoczenie. Gdy w czasie Mszy św. przyjmujemy Komunię św., a więc przyjmujemy Boga do swojego serca, to idziemy razem z Jezusem do naszych domów, miejsc pracy i nauki. I one wtedy stają się miejscami zamieszkania Boga. Tak więc gdy przebywa w nich eucharystyczny, żywy, prawdziwy Bóg - Jezus Chrystus, to te miejsca stają się miejscami uświęconymi obecnością Boga. I w takich właśnie świętych miejscach, w których obecny jest Jezus – Bóg, człowiek może uświęcić swoje życie. W taki sposób poprzez nasz udział we Mszy św., poprzez przyjmowaną Komunię św. uświęcamy świat i otoczenie w którym żyjemy.
Eucharystia przeżywana we wspólnocie Kościoła przypomina nam także, że przez życie nie idziemy sami. Idziemy jako wspólnota uczniów Jezusa Chrystusa, jako bracia i siostry. Poprzez Sakrament Eucharystii Jezus sprawia, że łatwiej się żyje w miłości i w jedności, także w naszych domach i rodzinach, pod warunkiem oczywiście, że rodzina wspólnie uczestniczy w każdą niedzielę w Mszy św. i często wspólnie przestępuje do Komunii św.
Moi kochani, niech te kilka kolejnych myśli, przekona nas jeszcze bardziej do tego, jak bardzo ważna jest Eucharystia w naszym życiu, i jak wielka jest jej wartość. Bo to właśnie w Eucharystii Jezus zostawił nam Siebie, czyli swoje Przenajświętsze Boże Ciało. I zachęca nas Jezus nieustannie, byśmy się tym Jego Bożym Ciałem często karmili. Amen.