Ogłoszenia duszpasterskie
XXVI Niedziela Zwykła
29.09. - 06.10.2024

W niedzielę (29.09.) - wspomnienie św. Michała Archanioła, Patrona Policji. O 9.30 Msza św. w intencji Policjantów i ich Rodzin.
Obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.     

Od wtorku (01.10) -   październikowe nabożeństwa różańcowe, które w naszym Sanktuarium w odprawiamy codziennie o 18.00.  Zachęcamy wszystkich do licznego udziału.

W środę  (02.10.) – wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów.


W tym tygodniu przypadają Dni Odnowy Wewnętrznej: Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota Miesiąca. Zachęcamy do ich praktykowania oraz do comiesięcznej Spowiedzi świętej i pierwszopiątkowej Komunii świętej. Okazja do Spowiedzi przed Mszą świętą.

W Pierwszy Czwartek Miesiąca (03.10) o 18.30 Msza św. o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Po Mszy św. nabożeństwo Transistus – wspomnienie błogosławionej śmierci św. Franciszka z Asyżu. Nie będzie wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu.    

W Pierwszy Piątek Miesiąca (04.10) – Uroczystość Świętego Ojca Franciszka z Asyżu, diakona, założyciela trzech zakonów.
Msze św. o 7.00 i o 18.30 Suma Odpustowa.
Po Sumie Odpustowej nabożeństwo ku czci św. Franciszka i uczczenie relikwii.  
Nie będzie Drogi Krzyżowej o 6.40.   
W tym dniu w naszym kościele można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: nawiedzenie naszego kościoła, stan łaski uświecającej po Spowiedzi św., przyjęcie Komunii św., brak przywiązania nawet do grzechu lekkiego, odmówienie modlitw - Ojcze nasz, Wierzę w Boga i modlitwy na intencje Ojca Świętego np. Zdrowaś Maryjo.

W Pierwszą Sobotę Miesiąca (05.10.) – wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej.
Msze święte o 7.00 i 18.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Bolesnej.   
Wieczorem nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi:
17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu i 15 minut rozważania tajemnic różańcowych,
18.00 Różaniec i okazja do Spowiedzi świętej,
18.30 Msza święta za żyjących i zmarłych członków Żywego Różańca,
po Mszy świętej Apel Jasnogórski i zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej.


W przyszłą niedzielę (06.10.)
– kolekta przeznaczona na cele inwestycyjne oraz na utrzymanie naszego klasztoru i Sanktuarium. Za każdą ofiarę serdeczne Bóg zapłać i zapewniamy o wdzięcznej modlitwie w naszym Sanktuarium i w klasztorze. 
  
O 14.00
w salce w klasztorze spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Zapraszamy zainteresowanych duchowością św. Franciszka z Asyżu.


Przy furcie klasztornej można zamawiać Intencje mszalne, Msze św. gregoriańskie za zmarłych na 2025 oraz Wypominki jednorazowe za zmarłych. Kartki na wypominki są wyłożone na stoliku w kruchcie kościoła. 
Na bocznych ołtarzach są do nabycia franciszkańskie Kalendarze Misyjne na 2025r.               

Dziękujemy za każde Wasze duchowe i materialne wsparcie, za złożone dzisiaj ofiary, za ofiary przekazywane na konto naszego klasztoru i sanktuarium. Numer konta jest podany na naszej stronie internetowej. Zapewniamy Was o wdzięcznej modlitwie.   
Wielkie „Bóg zapłać” za Waszą ofiarność w ubiegłą niedzielę na rzecz powodzian!!

Niech Matka Boża Bolesna Osiecka, każdego dnia wyprasza Wam wszystkim u Dobrego i Miłosiernego Boga wszelkie potrzebne w życiu łaski.
I bądźcie gorliwi w codziennym odmawianiu różańca!   
                                        


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego:                                                                         
- Msze św. niedzielne o 8.00, 11.00 i 17.00;  

- Październikowe nabożeństwa różańcowe codziennie o 16.30; 
- wiecej informacji parafialnych na stronie internetowej: osieczna.parafia.net.pl 


                                             Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu