Ogłoszenia duszpasterskie
XXVII Niedziela Zwykła
06.10. - 13.10.2024

W niedzielę (06.10.) – kolekta na cele inwestycyjne oraz na utrzymanie naszego klasztoru i Sanktuarium.

Październikowe nabożeństwa różańcowe odprawiamy codziennie o 18.00. Zachęcamy Was do licznego udziału.


W poniedziałek (07.10.) – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
W tyn dniu papież Franciszek prosi o modlitwę i post w intencji pokoju na świecie.

W środę (09.10.) – w naszej Wspólnocie zakonnej imieniny obchodzi o. Jesse – gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium. Msza św. w Jego intencji o 7.00. Serdecznie zapraszamy.

W czwartek (10.10.) – od 19.00 do 20.00 adoracja Najświętszego Sakramentu.

W piątek (11.10.) – o 6.40 Droga Krzyżowa.

W sobotę (12.10.) – święto Rocznicy poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu.
W naszej Wspólnocie zakonnej imieniny obchodzi br. Serafin. Msza św. w Jego intencji o 7.00. Serdecznie zapraszamy.


W przyszłą niedzielę (13.10.) – w naszym Sanktuarium obchodzimy Dzień Fatimski, jako wotum wdzięczności za Koronację Obrazu Matki Bożej Bolesnej (05.08.1979).
Oto program:
7.00 - Msza św.,
9.00 - I część Różańca z intencjami,
9.30 - Msza św.
w intencjach zbiorowych do Matki Bożej Osieckiej,
po Mszy św. - II cz. Różańca,
18.00 - III cz. Różańca z intencjami,
18.30 - Msza św. w intencjach zbiorowych do Matki Bożej Osieckiej,

po Mszy św. - IV część Różańca, Apel Jasnogórski i zasłonięcie Cudownego Obrazu.
Intencje na Różaniec i Msze św. zbiorowe można składać przy furcie klasztornej. Wszystkich czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy.


W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II - Ewangelia starości i cierpienia”. Z tej okazji zbiórka do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin w ramach „Dzieła Nowego Tysiąclecia”.


Przy furcie klasztornej można zamawiać Intencje mszalne jeszcze na bieżący rok, Msze św. gregoriańskie za zmarłych na 2025 oraz Wypominki jednorazowe za zmarłych na listopad. Kartki na wypominki są wyłożone na stoliku w kruchcie kościoła.
Na bocznych ołtarzach są do nabycia franciszkańskie Kalendarze Misyjne na 2025r.

Dziękujemy za każde Wasze duchowe i materialne wsparcie, za złożone dzisiaj ofiary w ramach kolekty inwestycyjnej, za ofiary przekazywane na konto naszego klasztoru i sanktuarium. Numer konta jest podany na naszej stronie internetowej. Zapewniamy o wdzięcznej modlitwie.

Niech Matka Boża Bolesna Osiecka, każdego dnia wyprasza Wam wszystkim u Dobrego i Miłosiernego Boga wszelkie potrzebne w życiu łaski.
I bądźcie gorliwi w codziennym odmawianiu różańca!


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego:                                                                         
- Msze św. niedzielne o 8.00, 11.00 i 17.00;  

- Nabożeństwa różańcowe codziennie o 16.30;
- wiecej informacji parafialnych na stronie internetowej: osieczna.parafia.net.pl 


                                             Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu