Ogłoszenia duszpasterskie
IV Niedziela Wielkanocy
11.05. - 18.05.2025
           

W czwartek 8 maja, w uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, w czasie konklawe w czwartym glosowaniu, został wybrany nowy 267 papież, Amerykanin kard. Robert Franciszek Prevost, augustianin, który przybrał imię - Leona XIV. Wspierajmy Papieża i cały Kościół Powszechny naszą codzienną modlitwą.     


W niedzielę (11.05.)
- Niedziela „Dobrego Pasterza”, Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Rozpoczyna się  62 Tydzień Modlitw o Powołania do Służby w Kościele.
Kolekta inwestycyjna przeznaczona na utrzymanie naszego klasztoru i Sanktuarium. Za każdą ofiarę złożoną na ten cel składamy serdeczne „Bóg zapłać”.


We wtorek (13.05.)
– wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej.
W naszym Sanktuarium Dzień Fatimski, który obchodzimy każdego 13. dnia  miesiąca, jako wotum wdzięczności za Koronację Obrazu Matki Bożej Bolesnej (05.08.1979).
Oto program:
7.00 Msza święta,
10.00 - I część Różańca z intencjami,
10.30 Msza święta w intencjach zbiorowych do Matki Bożej Osieckiej,
po Mszy świętej - II cz. Różańca,
18.00 - III cz. Różańca z intencjami,
18.30 Msza święta w intencjach zbiorowych do Matki Bożej Osieckiej,
po Mszy świętej - IV cz. Różańca.
20.50 Kompleta - modlitwa na zakonczenie dnia
21.00 Apel Jasnogórski i zasłonięcie Cudownego Obrazu.  
Intencje na Dzień Fatimski można składać przy furcie klasztornej. 
Wszystkich czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.          


W środę (14.05.)
– święto św. Macieja, Apostoła.    

W piątek (16.05.) – święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski.

W przyszłą niedzielę (18.05.) – w naszej Wspólnocie zakonnej imieniny obchodzi o. Eryk. Msza św. w Jego intencji o 7.00. Serdecznie zapraszamy.      


Od 19 – 24 maja w Gostyniu odbędzie się Kapitula Prowincjalna naszej Prowincji zakonnej pw. św. Franciszka z Asyżu. Prosimy o modlitwę w tej intencji.     


Bardzo serdecznie zapraszamy do naszego Maryjnego Sanktuarium:
- Msze święte w niedziele o 7.00, 9.30 i 18.30; w tygodniu o 7.00 i 18.30;   
- codziennie o 18.00 nabożeństwo majowe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Osieckiej; o 20.50 Kompleta – modlitwa na zakończenie dnia, o 21.00 Apel Jasnogórski i zasłonięcie Cudownego Obrazu;
- w czwartki od 19.00 do 20.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu;  
- w niedziele o 8.55 - Godzinki ku czci Matki Bożej.  

Przypominamy że w naszym Maryjnym Sanktuarium codziennie można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Więcej informacji na stronie internetowej naszego klasztoru i sanktuarium                     


Dziękujemy za wspólną modlitwę, za złożone dzisiaj ofiary w ramach kolekty inwestycyjnej oraz za każde Wasze duchowe i materialne wsparcie. Zapewniamy o wdzięcznej modlitwie.

Módlmy się codziennie do Matki Bożej Bolesnej za Papieża Leona XIV, o dobre dla Polski wybory prezydenckie, o umocnienie wiary i wzajemnej miłości w Rodzinach, byśmy byli na co dzień „Pielgrzymami nadziei”.        


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego 
- nabożeństwa majowe codziennie po Mszy świętej o 17.00;
- informacje na stronie parafii: osieczna.parafia.net.pl 


                                             Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

!--********************* ******************************************************************************************-->

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu