Ogłoszenia duszpasterskie
Święto Chrztu Pańskiego 
08.01. - 15.01.2023r.


W pierwszą sobotę (07.01.) – Msze święte o 7.00 i 18.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Bolesnej.                                    
Od tego roku w naszym Sanktuarium będzie odprawiane nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi:
17.45 wystawienie Najświętszego Sakramentu i 15 minut rozważania nad tajemnicami różańcowymi,
18.00 Różaniec,
18.30 Msza święta za żyjących i zmarłych członków Żywego Różańca, po Mszy świętej Apel Jasnogórski i zasłonięcie Obrazu Matki Bożej.        
Kolejna Pierwsza Sobota Miesiąca – 4 lutego.                                                                                       

W  niedzielę (08.01.) – święto Chrztu Pańskiego. Msze święte o 7.00 i 9.30 z odnowienie Przyrzeczeń Chrztu świętego. Po Mszy świętej można jeszcze nabyć poświęcone: kredę, kadzidło i mirrę. Imieniny zakonne obchodzi o. Justynian. Msza święta w Jego intencji o 7.00. Serdecznie zapraszamy.  
O 14.00 w klasztorze spotkanie Wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (III Zakonu), na które zapraszamy osoby zainteresowane duchowością św. Franciszka z Asyżu. O 15.00 Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza na wspólną adorację przy Żłobku.

W poniedziałek  (09.01) – w naszym klasztorze kolęda o. Prowincjała. Przy tej okazji dziękujemy za modlitwy w intencji naszego klasztoru i Wspólnoty oraz prosimy o dalsze modlitewne wsparcie.   

W piątek (13.01) Dzień Fatimski, który obchodzimy w naszym Sanktuarium, każdego miesiąca, jako wotum wdzięczności za Koronację Obrazu Matki Bożej Bolesnej (05.08.1979).
Oto program:
7.00 Msza święta,
9.30 Droga Krzyżowa,
10.00 - I część Różańca z intencjami,
10.30 Msza święta w intencjach zbiorowych z kazaniem,
po Mszy świętej - II cz. Różańca,
18.00 - III cz. Różańca z intencjami,
18.30 Msza święta w intencjach zbiorowych z kazaniem,
po Mszy świętej - IV cz. Różańca zakończona Apelem Jasnogórskim.
Intencje można składać przy furcie klasztornej. Wszystkich czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.                     

W sobotę  (14.01.) –   wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy naszym klasztorze udaje się do Kobylina na poświąteczne regionalne spotkanie FZŚ.                                                                                    

Zapraszamy codziennie do naszego Sanktuarium na Różaniec o 18.00.                         
Zachęcamy do zamawiania w naszym Sanktuarium intencji mszalnych i Mszy świętych gregoriańskich za zmarłych.          
Można jeszcze zamawiać Roczne wypominki za zmarłych na 2023r., za których modlimy się w każdą niedzielę przed Msza świętą o 7.00 i 9.30.             

Z kościoła parafialnego:    
- od wtorku (10.01.) rozpoczyna się kolęda w naszej parafii. W tym czasie biuro parafialne będzie nieczynne. Plan kolędy znajduje się na stronie internetowej parafii
- w piątek (13.01.) ze względu na Dzień Fatimski nie będzie Mszy świętej o 17.00     
- w sobotę (14.01.) po Mszy św. o 17.00  spotkanie grupy młodych którzy już przyjęli sakrament bierzmowania
- o. Proboszcz dziękuje wszystkim którzy pomogli w zorganizowaniu i uczestniczyli w Orszaku Trzech Króli. 

Wdzięczni za otrzymany Sakrament Chrztu świętego, bądźmy odważnymi świadkami Jezusa Chrystusa w codziennym naszym życiu i umacniajmy naszą wiarę w Kościół Chrystusowy.          
Niech Dobry Bóg Wam i waszym Rodzinom obficie błogosławi, a Matka Boża Bolesna otacza swoją opieką.               

Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej            

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu