III Niedziela Wielkanocy
23.04. – 30.04.2023r.

W niedzielę (23.04.) – obchodzimy Niedzielę Biblijną. Rozpoczyna ona XV Tydzień Biblijny którego motywem przewodnim są słowa: „Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego".                 
W tym dniu przypada VII Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego: "Czy chcecie gardzić Kościołem Boga" (1Kor 11,22). W tym roku do lektury została wybrana Ewangelia według św. Jana.
Zachęcamy do codziennego czytania i roizaważania Pisma świętego, a na naszej stronie internetowej do codziennej lektury w Zakladce „Liturgia Dnia”, gdzie znajdują się czytania mszalne na dany dzień i komentarze do tych czytań.

W poniedziałek (24.04.) – przeniesiona liturgicznie uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski. Msze święte o 7.00 i 18.30.

We wtorek (25.04.) - święto św. Marka, Ewangelisty.

W sobotę (29.04.) - święto św. Katarzyny Sienieńskiej, patronki Europy. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

W przyszłą niedzielę (30.04.) - ochodzić będziemy Niedzielę „Dobrego Pasterza” i Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Rozpoczyna się 60 Tydzień Modlitw o Powołania do Służby w Kościele. 


W naszym Sanktuarium codziennie o 18.00 Różaniec przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Osieckiej. Zachęcamy do składania intencji na tę wspólną modlitwę różańcową, do skarbonki przy ołtarzu Matki Bożej.

W niedziele o 8.55 Godzinki ku czci Matki Bożej, o 18.00 Różaniec i niedzielne Nieszpory.

W czwartki od 19.00 do 20.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu.  

W okresie wielkanocnym nie ma w piątki Drogi Krzyżowej o 6.40.   

Zachęcamy do korzystania ze strony internetowej naszego klasztoru i sanktuarium, szczególnie z zakładki: Liturgia dnia".                                      

Dziękujemy za wspólną modlitwę oraz za każde Wasze duchowe i materialne wsparcie.           

Módlmy się codziennie do Matki Bożej Bolesnej za Rodziny, prosząc szczególnie o wiarę w Chrystusa i Jego Kościół oraz o umocnienie wzajemnej miłości.         


Ogłoszenia z kościoła parafialnego: 

 - informacje  parafialne na stronie internetowej parafii: osieczna.parafia.net.pl    



                                                                              Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu