II Niedziela Wielkanocy
16.04. – 23.04.2023r.

W niedzielę (16.04.) – święto Miłosierdzia Bożego. Msze św. o 7.00, 9.30. Zbiórka do puszek na Caritas Archidiecezji Poznańskiej.      
Rozpoczyna się 79. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”.                            

O 14.15 dodatkowa Msza święta ze względu na spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich ze Wspólnotą FZŚ z Kobylina. Dwie Siostry z FZŚ w Osiecznej będą obchodzić Złoty Jubileusz przynależności do III Zakonu św. Franciszka. Serdecznie zapraszamy na uroczystości.   

O 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.                                                                                     

Dzisiaj kolekta na cele inwestycyjne oraz na utrzymanie naszego klasztoru i Sanktuarium. Za każde finansowe wsparcie składamy serdeczne „Bóg zapłać”.


W przyszłą niedzielę (23.04.)
– przypada Niedziela Biblijna. Rozpoczyna ona XV Tydzień Biblijny którego motywem przewodnim są słowa: „Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego". W tym dniu przypada także VII Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. W tym roku do lektury została wybrana Ewangelia według św. Jana. Zachęcamy do codziennej lektury Pisma świętego.     

Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski została liturgicznie przeniesiona na poniedziałek 24 kwietnia.

W naszym Sanktuarium codziennie o 18.00 Różaniec przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Osieckiej. Zachęcamy do składania intencji na tę wspólną modlitwę różańcową, do skarbonki przy ołtarzu Matki Bożej.                                                               
W niedziele o 8.55 Godzinki ku czci Matki Bożej, o 18.00 Różaniec i niedzielne Nieszpory.
W czwartki od 19.00 do 20.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu.        

Zachęcamy do korzystania ze strony internetowej naszego klasztoru i sanktuarium: osieczna.franciszkanie.net                                            

Dziękujemy za wspólną modlitwę oraz za ofiary złożone w ramach kolekty inwestycyjnej.

To wszystko co przed nami zawierzajmy z wiarą w modlitwie Bożemu Miłosierdziu i Matce Bożej Bolesnej oraz dziękujmy za wszystkie łaski jakie od Miłosiernego Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej codziennie otrzymujemy!                

Niech Miłosierdzie Boga będzie dla nas wszystkich i dla naszych Rodzin źródłem wszelkich łask potrzebnych w codziennym życiu oraz źródłem miłości miłosiernej wobec drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego pomocy.     


Ogłoszenia z kościoła parafialnego: 

 - informacje  parafialne na stronie internetowej parafii: osieczna.parafia.net.pl    



                                                                              Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu