XXIX Niedziela Zwykła
22.10. – 29.10.2023r.

W niedzielę  (22.10.) – Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna Tydzień Misyjny pod hasłem: „Misje sercem Kościoła”. Z tej okazji kolekta na wsparcie franciszkańskich misji i misjonarzy. Na bocznych ołtarzach są do nabycia franciszkańskie Kalendarze Misyjne na 2024r., z których dochód jest przeznaczamy także na pomoc dla naszych misjonarzy.

Październikowe nabożeństwa różańcowe, w naszym Sanktuarium odprawiamy codziennie o 18.00.  Zachęcamy do licznego udziału dzieci, młodzież i dorosłych.                           


W czwartek (26.10.)
- obchodzimy w Polsce  XII Ogólnopolski Dzień Modlitwy Żywego Różańca. Z tej okazji zapraszamy członków Żywego Różańca oraz wszystkich czcicieli Matki Bożej do wspólnej modlitwy:    
- w Sanktuarium Matki Bożej Osieckiej: o 18.00 – Różaniec, o 18.30 - Msza święta, od 19.00 do 20.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu;
- w kościele parafialnym: o 16.30 – Różaniec, o 17.00 - Msza święta.
W sposób szczególny modlić się będziemy w intencji Misji i Misjonarzy, o kanonizację założycielki Żywego Różańca
bł. Pauliny Jaricot oraz o dalszy rozwój Żywego Różańca.    

W piątek (27.10.) – papież Franciszek wzywa do podjęcia modlitwy, postu i pokuty w intencji pokoju. W naszym Sanktuarium szczególna modlitwa o pokój: 6.40 – Droga Krzyżowa, 18.00 - Różaniec.

W sobotę (28.10.) – święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

W przyszłą niedzielę (29.10.) – Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła.


Przy furcie klasztornej można nabyć obrazy Matki Bożej Osieckiej i wizerunki Matki Bożej z innych Sanktuariów Maryjnych w naszej Prowincji zakonnej.  
Przy furcie klasztornej można zamawiać Intencje mszalne i Msze św. gregoriańskie za zmarłych na 2024r.       
Można także zamawiać jednorazowe i roczne wypominki za zmarłych. Przy wypominkach rocznych prosimy zaznaczyć, czy mają być odczytywane w niedziele przed Mszą św. o 7.00 czy o 9.30. Kartki na wypominki są wyłożone na stoliku w kruchcie kościoła.     


Dziękujemy za każde Wasze duchowe i materialne wsparcie. Zapewniamy Was o wdzięcznej modlitwie.

Niech Matka Boża Bolesna Osiecka, każdego dnia wyprasza Wam wszystkim u Dobrego i Miłosiernego Boga wszelkie potrzebne w życiu łaski.                                                                


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego:                        
- Różaniec codziennie o 16.30;
- można rezerwować intencje mszalne za zmarłych i za żyjacych;
- w zakrystii można zamawiać wymienianki roczne i jednorazowe;
- można jeszcze regulować opłaty za śmieci i wodę na cmentarzu za rok 2023 - do skarbonki pod chórem podając nr. grobu lub  imię i nazwisko osoby zmarłej.
- we wtorek 31 października o. Proboszcz zaprasza dzieci i dorosłych na Bal Wszystkich Świętych. O 16.30 różaniec, o 17.00 Msza św. a po niej przemarsz korowodu Wszystkich Świętych do Centrum Kultury i Biblioteki. Na różaniec przychodzimy już przebrani w stroje.
- terminy spotkań grup parafialnych na stronie internetowej parafii: osieczna.parafia.net.pl  
 
 



                                                                              Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu