XXXI Niedziela Zwykła
05.11. – 12.11.2023r.

Miesiąc listopad jest szczególnym czasem modlitwy za zmarłych, którzy naszej modlitewnej pomocy bardzo potrzebują! Duszom w czyśćcu ciepiącym pomagajmy przez modlitwę w wypominkach, przez odpusty za nich ofiarowane, przez zamawianie Mszy świętych.                         

Do środy (08.11.) - w naszym Sanktuarium modlimy się za zmarłych polecanych w wypominkach: w niedzielę o 9.30 Msza św., o 18.00 Różaniec, Nieszpory i procesja na cmentarz; w tygodniu o 18.00 Różaniec, o 18.30 Msza św. i procesja na przyklasztorny cmentarz z modlitwami za zmarłych. Jednorazowe wypominki można jeszcze zamawiać przy furcie klasztornej.       

Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można zyskać do 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych oraz pod zwykłymi warunkami  (stan łaski uświęcającej po Spowiedzi świętej, przyjęcie Komunii św., odmówienie Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz modlitwy na intencje Ojca Świętego).  Każdego dnia można zyskać odpust za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą.

W czwartek (09.11.) – święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.     

W sobotę (11.11.) – Narodowe Święto Niepodległości. Msza św. za Ojczyznę w kościele parafialnym o 14.00.

W przyszłą niedzielę  (12.11.) – kolekta jest przeznaczona na cele inwestycyjne oraz na utrzymanie naszego klasztoru i Sanktuarium. Za każdą ofiarę składamy serdeczne Bóg zapłać i zapewniamy o wdzięcznej modlitwie w naszym Sanktuarium i w klasztorze. 

W przyszłą niedzielę  XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym pod hasłem: „To jest zawsze nasz dom”. Z tej okazji zbiórka do puszek na fundusz organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie chrześcijan na Bliskim Wschodzie.


Przy furcie klasztornej można zamawiać Intencje mszalne i Msze św. gregoriańskie za zmarłych na 2024r. oraz roczne wypominki za zmarłych przy których prosimy zaznaczyć, czy mają być odczytywane w niedziele przed Mszą św. o 7.00 czy o 9.30. Kartki na wypominki są wyłożone na stoliku w kruchcie kościoła.

Na bocznym ołtarzu do nabycia Kalendarze Osieckie na 2024r. z których dochód jest przeznaczony na utrzymanie naszego Maryjnego Sanktuarium.      


Dziękujemy za każde Wasze duchowe i materialne wsparcie. Zapewniamy Was
o wdzięcznej modlitwie. Niech Matka Boża Bolesna Osiecka, każdego dnia wyprasza Wam wszystkim u Dobrego i Miłosiernego Boga wszelkie potrzebne w życiu łaski.                


 Ogłoszenia z kościoła parafialnego:                        
- w zakrystii można zamawiać intencje mszalne i wypominki roczne na 2024r.         
- w poniedziałek 20 listopada w Multikinie – Galeria Leszno o 18.30 zostanie wyświetlony film pt. „Oblicze Jezusa”. Cena 16 zł. Zapisy w zakrystii u p. Macieja.
- terminy spotkań grup parafialnych i więcej informacji na stronie internetowej parafii: osieczna.parafia.net.pl    



                                                                              Z darem modlitwy Bracia Mniejsi Franciszkanie z Osiecznej

400 lat franciszkanów

 400 lat franciszkanów
w Osiecznej

Franciszkanów - reformatów sprowadzono do Osiecznej 1622 roku. Stało się to dzięki staraniom Adama Olbrachta Przyjemskiego, wielkiego oboźnego koronnego, senatora i późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego. Tym aktem fundator wypełnił zobowiązanie testamentalne swej pierwszej małżonki Zofii z Przymułtowic Przyjemskiej. Uroczyste wprowadzenie braci odbyło się 14 sierpnia. Była to pierwsza fundacja reformatów w Wielkopolsce.

800 lat zakonu

1W 1209 roku św. Franciszek z Asyżu założył nowy zakon w Kościele. Siebie i swoich towarzyszy nazywał braćmi mniejszymi (łac. fratres minores) - chciał przez to podkreślić, że ich życie ma polegać nie na wywyższaniu się, ale na świadomym wyborze małości (łac. minoritas), uniżoności.

2Do takiej postawy zachęcał Chrystus w Ewangelii, a Franciszek nakazał w regule praktykować życie w ubóstwie i uniżeniu. Pierwszych zakonników nazywano Pokutnikami z Asyżu, dopiero później przyjęła się nazwa franciszkanie (od imienia św. Franciszka). Do XV wieku istniał jeden zakon franciszkański.

3W wyniku uwarunkowań na tle kulturowym, historycznym, geograficznym oraz na skutek różnic w praktycznym stosowaniu reguły, w XV i XVI w. wyłoniły się istniejące do dzisiaj trzy niezależne zakony franciszkańskie: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

800 lat zakonu